Храните започнаха да поевтиняват

Лятното поевтиняване на сезонните зеленчуци ще свали индекса на тържищните цени още

Средата на годината по традиция е времето, когато цените на основните храни и сезонните плодове и зеленчуци започват да намаляват. Това лято също не прави изключение, съдейки по данните от Индекса на тържищните цени, обобщени от Държавната комисия по стокови борси и тържища. Достигнатата през април рекордна стойност на индекса от 1.540 пункта започна да слиза надолу от началото на миналия месец, за да достигне в средата на юни до стойности под 1.400 пункта. Причината е основно в спада на цените на сезонните плодове и зеленчуци, както и на някои стоки, стигнали рекордни стойности в предишни месеци, отбелязват експерти. Според тях това са яйцата, които бележат 20% намаление в сравнение с април, както и оранжерийните краставици със спад от малко над 38% на месечна база. Сега остава да видим дали ще бъдат достигнати миналогодишните ниски нива на летните цени, когато индексът слезе до 1.250 пункта.

Прогнозите са тази година да е по-скъпа, тъй като вече има някои негативни тенденции, видими и на вътрешния пазар. Сред тях са поскъпването, макар и незначително, на олиото в началото на юни, както и колебанията при цените на млечните продукти. На годишна база средата на 2012-а поставя няколко рекорда – доматите са поскъпнали с над 50%, яйцата с 33%, а фасулът със 17 на сто. По-слабо изразено е поскъпването при свинското месо и кренвиршите -съответно с 2.2 и 5.4%, а при пилешкото имаме незначително намаление от половин процент.

Въпросът, който сега си поставят преди всичко специалистите, е доколко са реални в началото на юни цените на някои храни. Например яйцата днес се търгуват на едро от 20 до 25 стотинки за брой при 13-15 стотинки преди година, а има и региони, където се продават за 10-12 стотинки. Доматите струват на дребно от 2.80 до 3.10 при 1.80-1.90 лв. за килограм през 2011-а. Единствено при черешите лошите климатични условия в началото на пролетта дават някакво обяснение за по-високите цени – средната стойност на килограм от сезонния плод е около 3.50 лв., при 2.20 лв. година по-рано.

Лятното поевтиняване започна, но докъде ще стигнат цените през следващите два-три месеца е трудно да се каже. Повечето търговци очакват да видят каква ще е зърнената реколта и какви ще са цените за изкупуването й, тъй като те определят в значителна степен ценовото ниво на брашното, млякото, месото и продуктите от тях. На този етап очакванията на купувачите на пшеница са за по-ниски добиви спрямо миналата година и затова повишиха котировките купува с 4.92 % – от 305 лв. на тон на 320 лв. без ДДС на Пловдивската стокова борса. Брокери припомнят, че подобни са били и котировките през същия период на 2011-а – 310-315 лв. на тон без ДДС, когато прогнозите бяха за много по-добра реколта. През първата сесия на Софийската борса през юни имаше предлагане на пшеница на нива от 400 лв. на тон при хлебната и 387 лв. на тон без ДДС при фуражната, но купувачи на тези нива засега липсват.

Що се отнася до сезонните плодове и зеленчуци, при тях лятното поевтиняване е гарантирано от излизането на пазара на все по-големи количества домати, краставици, лук, кайсии, праскови и картофи, което натиска цените надолу. При чесъна, който постави рекорди предишни години, сега нещата изглеждат овладени – цената на килограм за първите количества варира от 4.50 до 5.80 лв. и няма признаци, че ще се промени драстично. Възможно е към август-септември да имаме поскъпване, но едва ли стойностите ще прехвърлят 6 лв. за килограм.

При плодовете също очакваме спад на цените, като това най-вече важи за кайсиите и прасковите, тъй като от тези плодове има конкурентен внос от съседна Гърция. Валежите през пролетта дават основание да очакваме добри цени за потребителите на пъпеши и дини, при все че за тях е още рано да се говори.

Не би трябвало да има сериозни промени при варивата – цените им, изглежда, се стабилизираха и вероятно ще останат такива до новата реколта. Зрелият фасул на едро остава на ниво от 2.60-2.80 лв. за килограм, лещата – между 2.25 и 2.30 лева. Потреблението също е стабилно и едва ли търговците ще вдигат тези цени в следващите месеци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще гласувате ли, ако бъде свикан референдум за еврото?

Подкаст