Олимпиада 2012 чука на вратата, но очакванията за представянето на българските състезатели в Лондон по-скоро стават все по-песимистични. През последните няколко месеца българският спорт бе разтърсен от редица скандали, които в голяма степен разбиха олимпийската подготовка на федерациите ни по стрелба, волейбол, художествена гимнастика, пострада дори най-успешният ни национален спорт – борбата. На този фон очакванията на генералния секретар на Българския олимпийски комитет (БОК) Белчо Горанов, че в английската столица ще спечелим повече медали, отколкото в Пекин 2008, звучат като сметки без кръчмар. Горанов се надява на отличия в традиционни спортове за страната като борба, художествена гимнастика и бокс, но спортистите ни трябва да надминат себе си, за да изпълнят дори програмата минимум.
Да припомним, че в Китай атлетите ни
записаха най-слабото си представяне
nbsp;
от Хелзинки 1952 и се върнаха само с пет медала. Злато спечели само гребкинята ни Румяна Нейкова, със сребро се окичи Станка Златева (борба), а бронзови медали взеха борците Кирил Терзиев, Радослав Великов и Явор Янакиев. Засега 59 наши спортисти от 15 спорта са се класирали за Игрите в Лондон. Повечето от тях обаче заминават за Англия, за да осъществят олимпийския девиз Главното не е победата, а участието!. Реално кръгът от българските олимпийци с възможности да се качат на почетната стълбичка е сведен до една дузина. И то при положение че всички са перфектно подготвени, а това не е така.
Да започнем от борбата, която винаги ни е носила най-много поводи за радост и национално самочувствие. България ще има девет борци на олимпийските игри. В свободния стил ще ни представят Радослав Величков, Анатолий Гуидя, Леонид Базан и Кирил Терзиев съответно в категориите 55, 60, 66 и 74 килограма. Класиците са Александър Костадинов, Иво Ангелов, Христо Маринов и Елис Гури (55, 60, 84, 96 кг). Към тях е необходимо да прибавим златното момиче Станка Златева, в чиято богата колекция от медали липсва само олимпийска титла. При норамлни обстоятелства тези борци могат да спечелят поне три медала. Златева и Гури са световни шампиони от Истанбул 2011-а, а на същия турнир Великов и Ангелов достигнаха до среброто. Проблемът е, че вече доказалите се на големи форуми бойци са
готови да спретнат бойкот на олимпиадата
nbsp;
заради случващото се с благодетеля на борбата Гриша Ганчев. Досега той издържаше най-успешния клуб – Ловеч, а и помагаше финансово на националния отбор през последните 20 години, но след проблемите му с властите кранчето бе спряно. Националният треньор на класиците ни Николай Гергов в прав текст каза, че състезателите са готови да откажат участие на игрите, ако държавата продължава да притиска собственика на Литекс Комерс.
Положението не е никак розово, спира се финансирането на нашия клуб и на борбата като цяло. Ситуацията е много тежка. На момчетата им е трудно и напрегнато. Успяваме да ги разсеем, за да не мислят за бягство в чужбина. Дано някой от тях не реши да бойкотира в последния момент, но това е много вероятно, изтъкна Гергов. Към разочарованието му се присъедини и олимпийският шампион от Сидни 2000 Армен Назарян, който заяви, че борците и треньорите са готови за бойкот, а самият той е смятал да се върне на тепиха за олимпиадата, но окончателно се е отказал в солидарност с Ганчев.
Засега най-многолюдно се очаква
да е присъствието на лекоатлетите ни
в Лондон. Сигурни с покрити нормативи са Ивет Лалова (100 и 200 метра), Инна Ефтимова (100 метра), Ваня Стамболова (400 метра и 400 метра с препятствия), Венелина Венева (скок на височина), Андриана Бънова (троен скок), Виктор Нинов (скок на височина) и Радослава Мавродиева (тласкане на гюле). Председателят на федерацията ни Добромир Карамаринов очаква още между 3 и 6 олимпийски квоти от започналото европейско първенство в Хелзинки, но от тази група единствено Ваня Стамболова може да се окичи с медал. Реалната цел за най-бързата бяла жена Ивет Лалова и скачачката Венева е място на финала, докато останалите нямат потенциал да преминат квалификациите. Новините около Ваня Стамболова обаче съвсем не са радостни. Преди броени дни тя се контузи на тренировка и впоследствие бе установено, че има разкъсване в сухожилието на глезена на левия крак, което поставя под въпрос възстановяването й за олимпиадата.
Независимо че бившето ръководство на зала Арена Армеец се отнесе като към доведени деца с гимнастичките ни, момичетата на Илиана Раева доказаха, че заслужават мястото си в елита на този спорт. Ансамбълът ни в състав Ренета Камберова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Елена Тодорова, Христина Тодорова и Катрин Велкова спечели два златни медала от Световната купа, а преди това направи фурор и на световното първенство във Франция. С реални шансове за отличие ще бъде и Силвия Митева, завоювала два сребърни и един бронзов медал от турнира в София, както и бронз на бухалки и лента от планетарния шампионат в Монпелие. Само че българските все
още си патят от необективно съдийство
на големите турнири, а в столицата ни не дойде големият фаворит Русия.
Волейболът ни бе въвлечен в такива грандиозни скандали, че крахът на тима в Лондон изглежда неизбежен. Вероятно до последно няма да се знаят имената на президента на федерацията, наставника на тима, както и титулярният състав на трикольорите за турнира. Отборът е раздиран от вътрешни борби, асът Матей Казийски и разпределителят Жеков напуснаха с треньора Стойчев, част от титулярите се подготвят в София, младоците ни представят (съвсем не лошо) в Световната лига, капитанът на тима Владо Николов постави краен срок на Казийски да се върне… Въобще кашата е пълна. Светлият лъч е представянето на втория тим в най-комерсиалния турнир и видимият прогрес, който младите Братоеви, Соколов, Скримов, Пенчев, Тодоров и Йосифов правят под ръководството на Найден Найденов. Така че тимът ни може да се представи с чест в Лондон само ако някой се осмели
да посочи вратата на прехвалените примадони
nbsp;
на Стойчев и остави новобранците да продължат да се забавляват на площадката.
Четирима български боксьори ще се качат на олимпийския ринг. Това са Александър Александров (кат. до 49 кг), Детелин Далаклиев (56), Тервел Пулев (91), както и Стойка Петрова, която ще участва в олимпийския дебют на жените в този спорт. От тях претендент за медал е главно Далаклиев, а по-малкият брат на Кобрата тепърва трябва да се доказва.
Друга наша надежда за медал е световният шампион по плуване в открити води на 25 километра Петър Стойчев, който покри норматив за маратонското плуване на 10 километра. На предишните игри в Пекин той завърши шести в дисциплината, дано сега се представи по-добре във вероятно последното състезание в кариерата си.
Петя Неделчева също си осигури квота за игрите и за трети път ще играе бадминтон на олимпиада. Първата ни ракета е сред най-добрите 15 в света и в Лондон ще е поставена в основната схема. В Атина през 2004-а тя стигна четвъртфинал, но следващата стъпка е най-трудната.
За съжаление легендите в спортовете си – гимнастикът Йордан Йовчев и Мария Гроздева (стрелба), са много далеч от най-добрите си дни и едва ли имат сили за нещо голямо. Останалите ни представители в стрелбата с лък, колоезденето, гребането, стрелбата, тениса и плуването ще имат главно представителни функции.