ЕРП-та излизат на борсата

Migration Image

Борсовите играчи може би дочакаха да се сбъдне голямата им надежда – държавните миноритарни пакети от електроразпределителните дружества да се предлагат на фондовия ни пазар. И през тази година те са сред безспорните приоритети за Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол според плана на ведомството.

На 13 септември най-после Комисията за финансов надзор одобри проспектите за продажба на държавните дялове от по 33% в Е.ОН България Мрежи АД (434 940 акции) и в Е.ОН България Продажби АД (495 330 акции). Процедурата се забави няколко месеца, тъй като чешката фирма Енерго-Про официално наследи бизнеса на германската Е.ОН у нас. А справка в Търговския регистър показва, че имената и на ЕРП дружествата вече са нови – Енерго-Про Мрежи и Енерго-Про Продажби. От 2005 г. Е.ОН владееше по 67% от ЕРП фирмите в Североизточна България.

Продажбата на енергийния бизнес на E.ON в България приключи на 29 юни. Сделката получи зелена светлина от Комисията за защита на конкуренцията още през март, но проблеми на купувача с финансирането й я забави.

Според Васил Големански, който е изпълнителен директор на БФБ-София, след изчистване на някои детайли в рамките на месец-два можем да видим ЧЕЗ и Енерго-Про на борсата. Неговите надежди споделя и шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов, който е на мнение, че от средата на септември до ноември тези сделки могат да завършат.

Но… Остават (а може би и нарастват) и съмненията, че и при тяхната приватизация мажоритарните собственици ще си изкупят тези дялове и след това ще свалят компаниите си от борсата, както се случи с дружествата на ЕВН България.

Чешката компания чрез дъщерното си Енерго-Про Варна ЕООД придоби електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица, в които работят около 2000 души и доставят електричество на 1.1 млн. клиенти. Това представлява около 18% от тези услуги в страната, а останалите си поделят чешката CEZ и австрийската EVN.

През 2011 г. дружеството е реализирало годишни продажби на електроенергия в размер на 5.5 ТWh на територия по-голяма от 30 хил. кв. километра. Чрез сделката Енерго-Про придобива и тригодишния лиценз за електроразпределение, който Е.ОН България притежава. То ще наследи и определеното от енергийния регулатор задължение за годишни инвестиции от 78 млн. лв. до 2013 година.

Енерго-Про е на българския пазар от 2000 година. Със своите осем водноелектрически централи, обединени в три каскади, компанията е най-големият частен производител на ток от ВЕЦ в страната. Доставката на електроенергия до краен потребител пък е дейност, в която фирмата е придобила опит в Грузия – там управлява мрежа, която обслужва 870 хил. клиенти на площ от 46 хил. кв. километра.

nbsp;

ЕВН България Електроснабдяване АД съобщи, че с решение от 4 септември фирмата и издадената от нея емисия, разпределена в 188 200 акции, с номинална стойност 10 лв. всяка са отписани от регистъра на публичните дружества. С този акт компанията изгубва своя публичен статут и впоследствие ще бъде заличена от БФБ-София, а търговията с нейни акции – прекратена.

Така мечтата на борсовите играчи енергийните дружества да присъстват на борсата, за да се повиши ликвидността й и да бъде привлечен интересът на чуждестранните инвеститори към капиталовия ни пазар, ще трябва да се прехвърли към други компании от този сектор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст