Сълзи и смях във футбола

Разград полудя след първата титла на “Лудогорец”.

Милионите фенове на българския футбол посрещнаха 2012 г. с болезнено-оптимистичния възглас: Напред юнаци, по-зле от това не може да бъде! Губещият от всички национален отбор с геройствата си бе кандидат №1 да извоюва футболния Златен скункс. Пропаднахме до 87-а позиция в света, някъде там между титаните Антигуа и Барбуда и Барбадос. Добре че иначе футболно късогледият президент на БФС Боби Михайлов се огледа в качествата на туриста купонджия Лотар Матеус и го изпрати поживо-поздраво у дома, преди похотливият германец да направи трикольорите част от харема си. И така 11-те с гордост разхождащи националната фланелка играчи попаднаха в коравите ръце на четвъртия в света Любо Пенев. Той пък обеща, че ще гради новия облик на тима около трите коня Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов. Стилян се разболя, Мартин бе отлюспен, а Бербатов и сам не знае защо отказа да се върне. Но пък принудителното подмлядяване се оказа за добро…

Изглеждаше, че клубният ни футбол няма накъде повече да затъва, след като през 2011-а нито един от четирите ни отбора не влезе в групите на евротурнирите. Клубове от средноевропейска класа като Висла, Стяуа и Спартак (Търнава) се оказаха титани за Литекс, ЦСКА и Левски. И те бързо се върнаха в кочинката си, както колоритно се изрази президентът на сините Тодор Батков. А ние чакахме от тях да покажат повече мускули на запад от Калотина и поне един да остане в Европа и на телевизионните ни екрани до началото на зимата.

Нашите грандчета още в началото на годината се опитаха да въодушевят изстрадалите фенове, докарвайки нова чуждестранна трупа на гастрол в пътуващия цирк на А група. Имената на Зезиньо, Пинто, Присо, Диого, Никасио, Ваюши, Бишевич и Мантила едва ли говореха нещо на редовия български запалянко. След 10-11 месеца повечето от тях продължават да са анонимници. С изключение на армееца Присо, който не отбеляза гол повече от 700 минути, но стана любимец на медиите по друга линия. След тонове изписани хипотези така и не се разбра дали чернокожият футболист е 24-, 34- или 44-годишен. Силно ни развесели комедията с бразилския младежки национал от Сантош Зезиньо, в която пак се вкара Левски. Сините разтърбиха, че оценяван на 15 млн. евро футболист, трансферна цел за мениджъра на Арсенал Арсен Венгер, ще подсили тима без пари. Клубната легенда Наско Сираков се пошегува, че от отбора на Неймар безплатно може да се вземе само куц кон и се оказа прав. Кариоката дойде тежко контузен в коляното с належаща операция и дълъг период на възстановяване. Казанската афера този път се оказа бразилска…

Собствениците на ЦСКА Димитър Борисов и Иво Иванов втрещиха феновете , като, първо, продадоха всичко, което може да ритне топката – Янис Зику, Спас Делев и Грегъри Нелсън, а после взеха куп ментета с надути от мениджърите им визитки. Уж игралият за Реал Карлос Диого не помириса терен, а чаканите до довечера легионери от италианския Удинезе така и не кацнаха с хеликоптер в Борисовата градина. Междувременно Димитър Димитров-Херо пак доведе куп френски възпитаници в Черноморец и за пореден път случи с поне двама от тях.

Поредицата богат-беден се завъртя с пълна сила по време на зимните подготовки. Богатите

потрошиха куп грешни пари за скъпи лагери

nbsp;

в Турция, Гърция и Кипър, докато бедняците газеха еднометрови преспи при минусови температури в паркове и стадиони. Българският Манчестър Сити – Лудогорец, нае брандиран с клубната емблема чартър за подготовката си в турския курорт Белек, в който дори седалките и чашите за кафе и вода бяха с логото на клуба. А бедните роднини от ЦСКА след много молби се качиха на автостоп на същия самолет. Купонът за тях стана пълен, след като се се оказа, че са настанени в хотел сборище на германски нудисти.

Шоупрограмата ЦСКА продължи в контролите, където поради липса на съперник тимът игра мач срещу сборен тим от швейцарски курортисти. Като цяло знайни и незнайни клубчета в приятелските мачове отнесоха българските грандове като куцо пиле домат. Лудогорец се орезили със загубата 2:6 от световнонеизвестния Волин, Левски записа престижно 1:1 срещу юношите и смъртните резерви на Рубин (Казан) и загуби от Таврия, Стяуа и БАТЕ (Борисов) с по 1:2, Литекс изпопада от Клуж, Цървена Звезда и Кубан. ЦСКА бе отнесен от 17-ия в Румъния Конкордия (1:3), Динамо и Рапид (Букурещ), след което играчите отскочиха до Либия, за да се снимат с калашници. Мисията им може да се нарече умирай трудно, защото футболистите все пак оцеляха в размирната държава.

В Левски зимната пауза доведе до тих държавен преврат, след който за изпълнителен директор бе назначен бившият шеф на Локомотив (София) и тотото Иво Тонев. Той обеща, че

ще работи за синята кауза по 25 часа

в денонощието, но така и не призна кой и откъде го спусна на Герена. В клуба започнаха да прииждат спонсор след спонсор – гигантът Пепси, руската банка ВТБ Капитал и турската верига болници Аджъбадем обещаха 1.5 млн. лв. на година, докато на ЦСКА бяха подхвърлени 100 000 лв. от мини Асарел Медет. И то само ако футболистите покрият нормата за копаене на руда. Но нали всички знаят кой е фен №1 на Левски и с какъв цвят фланелка финансовият министър Симеон Дянков прави сутрешните си кросове. Кибиците на Българска армия започнаха да се шегуват, че вечният конкурент ще бъде включен в държавния бюджет в графата разходи за Министерския съвет.

Междувременно футболистите на ЦСКА Янчев, Трифонов и Стоянов прекалиха със сиропа за кашлица и изгърмяха за допинг. Виновен, естествено, се оказа лекарят. Футболният съюз наказа триото за бая време и разгневи титана Димитър Борисов. Съвсем не на шега от сметопочистващата компания заявиха, че ако не спрат рецидивите срещу червените, ще спонсорират 48 клуба от Б окръжна, А окръжна и В групите, за да свалят Борислав Михайлов на следващия конгрес.

Така и не успяваме да пробием в евротурнирите – може би защото клубните собственици не са достатъчно бизнес ориентирани. Разбра се, че имаме бос от световната футболна мафия, а никой от грандовете ни не го потърси, за да плати на съперниците ни да падат. Едновременно от гръцката и от италианската прокуратура започнаха разследване за участие в нелегални схеми и манипулиране на мачове срещу бившия собственик на Беласица Костадин Хаджииванов. Той се оказа един от великолепната сингапурска шесторка, уреждала футболни срещи по целия свят, за да печели милиони. Италия бе залята от вълна разкрития по корупционния скандал Калчополи, в Гърция, Турция и Полша мастити футболни босове изгоряха заради уговорени мачове, а само

при нас всичко продължи да е честно

и почтено. Президентът на Левски Тодор Батков изрази съмнение за черно тото заради неадекватната игра на някои от футболистите му в позорната домакинска загуба от Миньор с 0:1, но БФС , както обикновено, не се вслуша в думите му. Иначе керванът на първенството си вървеше с обичайните съдийски скандали, нападки и треньорски смени, а накрая шампион логично стана Лудогорец. Нали най-големият нов футболен инвеститор – Кирил Домусчиев, трябваше да бъде зарадван.

И пак дойде време разделно – жребият за европейските клубни турнири. Лудогорец се бе засилил към групите на Шампионската лига и изтегли сравнително дълга клечка – Динамо (Загреб), докато съперниците на ЦСКА и Левски – Мура (Словения) и Сараево, хвърлиха във възторг феновете на двата столични гранда. Оптимистите започнаха да сънуват как зелените от Разград повеждат на Олд Трафорд срещу Манчестър Юнайтед в мач за първото място в групата, а сини и червени се молят да не се паднат един срещу друг в полуфиналите на Лига Европа.

През лятото футболистите от националния отбор също най-накрая попаднаха там, където им приляга. Те се настаниха пред телевизорите, за да изгледат поредното европейско първенство без българско участие. След което разходиха новите си татуировки на Какао Бийч.

Новата чуждестранна футболна екзотика нахлу в постното ни откъм емоции и класа първенство, а водещите ни тимове разшириха картата на великите си географски открития. Аман от бледолики вождове!, заяви треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов, след като в лагера на червените всекидневно пристигаха незнайни фигури, които не могат дори да си спрат топката. На екзекутора на Ливърпул бяха натресени италианските ментета Гирарди и Кода, контузеният вратар Козачик, от етнически най-разнообразният остров на Земята – Кюрасао , долетя Хавиер Мартина. Унгарският национал Вас, въпреки че уж се бе договорил с червените, след два дни позира с фланелката на Клуж. Въобще, селекция по български, логично докарала на футбола ни поредната порция евроидиотизъм. Лудогорец, Левски, ЦСКА и Локомотив (Пловдив)

изпопадаха като презрели круши

nbsp;

в Европа. Разградчани сами се биха в Загреб, червените вкусиха горчива вафла срещу футболисти, повече от година не вземали заплати и придвижващи се до тренировъчната база с велосипеди, а Левски пак влезе във футболния фолклор с таланта си да се дъни срещу непретенциозни съперници. И айде обратно в кочинката или в дискотека Найт Флайт да се наквасим, за да забравим невиждания резил!

А шампионатът по навик започна на порутени стадиони, опасни за живота на фенове и футболисти. Премиерът Бойко Борисов се бе ангажирал да отпусне 60 млн. лв. за реконструкция на съоръженията, на които играят столичните грандове ЦСКА, Левски, Славия и Локомотив, но клубовете си останаха с обещанията му. Първо бе затворен стадионът в Надежда, съдбата му последва и Българска армия, а железничарите и армейците цяла есен се скитаха немили-недраги из цяла София. В ЦСКА възрожденците на депутата Емил Димитров опитаха да превземат властта, но с жълти стотинки клуб не се финансира.

За сметка на това есента ни донесе неочаквана честитка от националите на Пенев. Трикольорите, които до неотдавна се влачеха по терена и напускаха бойното поле с наведени глави, станаха гладиатори. Михайлов, Иванов, Манолев, Попов и компания изтормозиха фаворитите Италия, Дания и Чехия като победиха Армения в групата на смъртта за Световното първенство през 2014-а. Дано приказката за непобедимите продължи и напролет, защото, изглежда, можем да сломим някой и друг колос на глинени крака.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще гласувате ли, ако бъде свикан референдум за еврото?

Подкаст