Нетолкова розово бъдеще

Migration Image

Всеки дълъг път започва с малки стъпки. Много инвеститори вече се убедиха в това. И още от началото на кризата се опитват да бъдат гъвкави – и по отношение на своите пари, и към средствата, които им дава някой друг. А хората, които дават пари за неразумни идеи, са все по-малко. Тези обаче, които са сгрешили преди време, сега берат плодовете на своята неопитност или на алчността си. През последните няколко години редица фирми се опитват да раздвижат бизнеса си. Опитите им да се преструктурират в условията на криза срещат понякога неразбиране от партньорите им или пък продължават бавно, но сигурно да затъват в дългове под натиска на слабата ликвидност. А липсата на достатъчно свободни капитали прави трудно изчистването на натрупаните дългове.

Към подобен извод насочват и протоколите от последните общи събрания на облигационерите на някои от публичните дружествата. Като подобри планирането на бюджета си,

Ай Ти Ди Нетуърк АД – Пловдив

успя да убеди своите кредитори и те удължиха срока за цялостно плащане на главницата по емисията корпоративни облигации (с ISIN код BG2100043061), който бе одобрило общото събрание на облигационерите на 10 юли 2012-а. Дружеството получи двойно по-дълъг срок от поискания – 12 месеца, и той започна да тече от 8 декември миналата година. Предложението за това беше на облигационера Юробанк България АД.

Ай Ти Ди Нетуърк предлага интернет, пренос на данни, телефонни услуги, хостинг и ко-локация. Въпреки доброто общо състояние на ИТ сектора фирмата не успява да събере необходимите й средства за редовно разплащане с облигационерите си. Последният счетоводен отчет разкрива, че тя има ликвидни проблеми, текущите й задължения към 30 септември миналата година са 6.67 млн. лв., докато текущите активи са три пъти по-малко (2.03 млн. лв.), за да ги покрият. Върху компанията тежат и други дългосрочни задължения на сума 2.3 млн. лв., основно към банки и небанкови финансови институции.

Емитентът е поел задължението да върне непогасената част от облигационния заем не по-късно от 8 декември тази година. Предвидено е това да стане с четири плащания – на 8 март (18 хил. евро), на 8 юни (27 хил. евро), на 8 септември (36 хил. евро) и последното – на 8 декември (2.134 млн. евро).

По предложение отново на Юробанк България размерът на лихвения процент по емисията е променен на тримесечен EURIBOR, плюс надбавка от 550 базисни пункта, но не по-малко от 7.5 на сто. Лихвените плащания по заема ще се правят не всеки месец, а веднъж на три месеца. Това обаче ще се случи при условие, че емитентът убеди акционерът Ай Ем Холдинг АД – Пловдив, да стане поръчител по емисията дългови книжа, като подпише съответния договор в срок до един месец от датата на провеждане на това общо събрание на облигационерите.

Ай Ти Ди Нетуърк получи и някои облекчения. Дружеството ще може във всеки един момент да изплати предсрочно частично или цялостно главницата по заема, без да е необходимо допълнително съгласие на общото събрание, без писмено предизвестие до довереника по емисията Обединена българска банка АД и без допълнителни такси за предсрочно погасяване.

Освен това, ако плащането по главницата, дължимо на 8 декември 2012 г., не бъде направено в указания 30-дневен срок от датата на падежа му, това няма да се смята за случай на неизпълнение и няма да бъде основание за обявяване на облигационния заем за предсрочно изискуем.

През юли миналата година срокът на емисията на Ай Ти Ди Нетуърк АД беше удължен до 8 декември 2012-а. Предложението беше пак на облигационера Юробанк И Еф Джи България(сега Юробанк България). Тогава бяха определени и някои допълнителни ангажименти и други задължения на емитента. Дружеството няма право да разпределя дивиденти за периода до погасяване на всички задължения по облигационната емисия. Освен това не може да отпуска заеми на дъщерни дружества, а и на други физически или юридически лица до 8 декември 2013-а.

Много по-строги бяха кредиторите от емисията корпоративни облигации, издадена от

агрохолдинга Фарин ЕАД

от Добрич (с ISIN код BG2100015069). Отлагането на сроковете за плащане на задълженията през миналата година не дадоха резултат. Икономическата група Фарин, в чиято основа е Зърнени храни Фарин АД, обединява фирми, занимаващи се с търговия със селскостопанска продукция, с горива и земеделска техника, с услуги като транспорт, автосервиз, застраховане и лизинг, както и с производство на семена и фуражи. В групата има и дружества, специализирани в строителство, в производство на мебели и интериорни врати.

Финансовите проблеми обаче се натрупаха – най-вече заради свитите печалби и падащите приходи. Така се стигна до решението да започне принудително събиране на вземанията на облигационерите за главница, лихви, неустойки, разноски и други, както и на всички дължими суми към довереника на облигационерите – Обединена българска банка АД. Фарин е вече третото дружество, към което се прилага тази мярка.

Банката е овластена да подаде молба за откриване на производство по несъстоятелност на емитента. В случай че съдът не го приеме, следващата стъпка е разпродажба на имуществото на Фарин, заложено като обезпечение по емисията. Средствата за всички разходи по процедурата ще се съберат предварително от облигационерите, съразмерно на притежаваните от тях книжа, а по-късно ще бъдат предявени към длъжника Фарин.

Въпреки че проблемните облигационни заеми през миналата година бяха доста все още се намират фирми, които смятат този начин за финансиране като ефективен например. Контролираното от Христо Ковачки дружеството за производство на електрическа и топлинна енергия, пренос и разпределение на топлинна енергия –

ТЕЦ – Бобов дол ЕАД

събра 3.5 млн. лв., като издаде 3500 обезпечени и неконвертируеми облигации, всяка с номинал 1000 лева. Емисията е първата за емитента. Книжата са със срок за изплащане 60 месеца – до 5 април 2017 година.

От 31 януари започна търговията с облигациите на ТЕЦ – Бобов дол на Основния пазар BSE, Сегмент за облигации на БФБ-София. Лихвените плащания са на всеки шест месеца, с фиксиран годишен лихвен процент от 5 на сто.

Централата е работила с намалена мощност през миналата година, защото е изграждала сероочистваща инсталация. Тя е пусната в експлоатация през юли, а през декември се е включил и втори неин енергоблок. Това е причината разходите да надхвърлят приходите, показва проспектът на дружеството. Очакванията са резултатите да се подобрят, след като производството се увеличи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че институциите реагират достатъчно ефективно на сигнали за незаконни строежи?

Подкаст