Янев: Над 30 сигнала са в прокуратурата срещу Кирил Йорданов

Migration Image

Над 30 сигнала са внесени в прокуратурата срещу кмета на Варна Кирил Йорданов за последните няколко години. Това обяви на брифинг в парламента председателят на комисията за разследване на случаите за корупция по високите етажи на властта Яне Янев. bdquo;Не бива да живеем с илюзията, че сме правова държава, а правото да е затворено в прокурорските чекмеджетаldquo;, допълни още лидерът на РЗС .

По думите му само през последните месеци в антикорупционната комисия са подадени около 10 сигнала за кметове-фараони, като в това число и срещу варненския. Янев обясни, че последният сигнал срещу кмета на Варна е постъпил преди три дни в комисията и бил добре аргументиран.

Според жалбоподателите в община Варна е имало организирана престъпна група, начело с Кирил Йорданов ndash; общински съветници, директори на дирекции, представители на бизнеса, които са осъществявали предварително нагласени обществени поръчки. bdquo;Не знам какво правят варненските прокурори. Събудете се, моляrdquo;, призова Янев.

Той не пропусна шанса да припомни, че оглавяваната от него партия била първата, която публично се обявила срещу кмета-фараонна Варна. bdquo;Той е заявявал не веднъж, че ще ме даде на съд. Познайте колко пъти ме е дал на съд. Страх го е този мерзавецldquo;, продължи още Янев.

Той поясни, че освен разобличаването на кметове, трябвало да се разкрият доходите на енергийната мафия и на кандидат-депутатите. Според него с промените на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности се предвижда освен висшите държавни служители доходите и имуществото си да обявяват публично и кандидатите за народни представители, директорите на ЕРП-ата, българските еврокомисари.

bdquo;Този законопроект си го искаме като бащиния. Трябва да видим какво представляват новите претенденти за властта ndash; какви имоти притежаватldquo;, заяви още лидерът на РЗС. По думите му важно било да се разкрият и доходите на енергийната мафия, от която част били и шефовете на ЕРП-ата. bdquo;Искаме чрез този закон да станат ясни и доходите на ключови директори на дирекции в структури, които имат пряко отношение към приходната част на републиканския бюджет ndash; НАП, Агенция bdquo;Митнициrdquo; и Агенцията за конфискация на имуществоldquo;, уточни още Яне Янев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст