Цветанов: Ще търсим съгласие за „Шенген“ в следващ период от време

Migration Image

Политическите решения не трябва да влияят на съвместната оперативна полицейска работа, която е в интерес на сигурността на Европейски съюз. Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи в оставка Цветан Цветанов пред журналисти в Брюксел, който участва в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, на което трябва да бъде обсъден въпросът за присъединяването в Шенгенското пространство на България и Румъния.

От съвета обаче съобщиха по-рано, че не се очаква взимане на каквито и да било решения по тази тема, тъй като няма постигнато единодушие за приемането на двете държави в митническия съюз.

Според Цветанов днес ще се търси съгласие за следващ период от време България и Румъния да се присъединят към bdquo;Шенгенldquo;.

bdquo;От март 2011 г. България изпълнява ангажимента си и покрива изискванията за членство в зоната, но за приемането ни има необходимост от общо съгласие на всички държави в ЕСldquo;, отбеляза вицепремиерът в оставка. Освен това за него било важно да има конструктивен и ползотворен диалог между държавите и всички заедно да търсят решения. Вътрешният министър припомни, че приемането на България в Шенген бе отложено заради позициите на Холандия и Финландия преди две години. bdquo;За мен като министър на вътрешните работи беше важно да продължим да надграждаме полицейското и оперативното сътрудничествоldquo;, заяви Цветанов.

Той изтъкна, че през юли миналата година в България са били задържани 16 тона хашиш, предназначен за Холандия и Белгия. Страната ни участвала много активно в операциите с Европол в координация с няколко държави от ЕС, подчерта още Цветанов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст