Срещата на премиерите на Гърция и Турция Андонис Самарас и Реджеп Ердоган в Истанбул може да се окаже ключова за промяна на сложните двустранни отношения. Икономическата криза и взаимната изгода са на път да сдобрят Атина и Анкара, след като дипломацията дълго време не успя да го направи. При разговорите между Ердоган и Самарас бяха обсъдени предимно финансови въпроси и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството, докато търсенето на решения за трънливите политически проблеми, като например определянето на морските зони, отстъпи едва на трето място.
Правителствените щабове и на двете държави останаха доволни от еднодневното посещение на Самарас. Това съвсем не означава, че всичко е забравено, но тонът вече е различен. Турският премиер и министрите избегнаха обсъждането на теми, които биха поставили гръцката страна в трудно положение. В отговор Самарас е повторил позициите на Атина за континенталния шелф, кипърския и малцинствения въпрос, като е подчертал, че разногласията трябва да се решат на базата на международното право.
Всички медии в южните ни съседки отбелязват, че Ердоган е показал намерението на Турция за взаимноизгоден бизнес с Гърция и е поел ангажимент за ограничаване на потока от нелегални имигранти. Наистина, топлата атмосфера на срещата между двамата премиери не е скрила различията, които ги разделят. По-важен обаче е фактът, че турските медии за първи път приемат положително посещението на гръцки министър-председател. Всички цитират Самарас и думите му, че Атина винаги е подкрепяла и ще продължава да подкрепя перспективата за членството на Турция в Европейския съюз. Гръцкият гост е изтъкнал и значението на извършените от Анкара реформи при управлението на Реджеп Ердоган. А подобни думи по тези ширини не се чуват всеки ден.
Впрочем, повече от нормално е във времена на финансови трудности Атина и Анкара да наблегнат повече върху засилването на икономическото си сътрудничество. Направихме така, че стокообменът между двете страни да се увеличи с повече от 100% през последното десетилетие, похвали се Ердоган. Фактите допълват, че търговията между Турция и Гърция е достигнала 5 млрд. долара през 2012-а независимо от кризата. Договорено е стокообменът да се удвои възможно по-скоро. При такива условия и проблемите около Кипър може би ще бъдат решени много по-лесно.
Анатоли Стайков