Идеята на чешкия министър на промишлеността и търговията Мартин Куба да превърне страната в независим остров сред бурното море на европейския енергиен сектор може да се превърне в опасна игра. В Прага са обезпокоени от очертаващата се загуба на инвестициите на енергоразпределителното дружество CEZ в България, където хората протестират, а правителството падна заради твърде високите цени на тока. Сериозните проблеми на ключовата за Чехия държавна компания вълнуват все повече местните политици. Това е и причината, поради която при срещата с колегите си от Евросъюза министър Куба представи идеята си за енергийната независимост, която се предполага, че ще облагодетелства местните потребители.
В момента Чехия изнася в чужбина повече ток, отколкото произвежда от двата енергийни блока на АЕЦ Темелин, разположена в Южна Бохемия. Това обаче не означава, че Прага е наистина независима. Нейната енергийна мрежа е свързана с мрежите на съседните държави, най-вече с тази на Германия, чиито цени определят и цените на чешките производители. Тоест, ако чешкото правителство иска да наложи енергийна независимост, ще трябва да изолира въпросната мрежа по начина, по който Варшава се опита да го направи, за да сложи край на зависимостта си от неекологичните си топлоелектроцентрали.
Само че положението на Чехия е доста по-различно. Страната модернизира ТЕЦ-овете си и влезе в европейския енергиен пазар. Обратният завой и курсът към изолация няма да е никак лесен предвид законодателството на общността, а и ще е неизгоден за местните производители на електроенергия. В Прага смятат, че той ще е в полза на потребителите, но и това не е сигурно. Разширяването на ядрената централа Темелин може да е много облагодетелстващо за хората, които вземат решенията по проекта. Огромната поръчка на стойност стотици милиарди крони отваря вратите за спечелване на огромни суми и повече политическо влияние. Сметката за разширяването обаче ще плащат чешките данъкоплатци и потребители на електроенергия и точно тук възниква голяма въпросителна.
Анатоли Стайков