Стипендии за принос в развитието на науката получиха двете млади български учени – Еми Халаджова и Силвия Бакалова. Те бяха наградени на официална церемония в София на 5 март (вторник) в присъствието на столичния кмет Йорданка Фандъкова, учени и гости. Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката, а стипендиите се отпускат в рамките на световната програма на L’Oreal-UNESCO За жените в науката. Тя се реализира за трета поредна година с участието на Софийския университет Свети Климент Охридски.
Двете жени получиха по 5 хил. евро за техните научни изследвания и за насърчаване на професионалното им развитие. Еми Халаджова работи в Института по полимери към Българската академия на науките и получи наградата заради своя проект за контролиран пренос на ДНК. Силвия Бакалова от Института по физика на твърдото тяло към БАН взе стипендия заради нейното изследване на лазерно депозирани наноструктури.
Високото качество на проектите, които получихме тази година, потвърждава важността на програмата не само за младите жени учени в България, но и за цялата научна общност в страната – се казва в поздравителния адрес, изпратен от генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. – Убедена съм, че с тази инициатива жените учени ще реализират своите научни проекти и по този начин ще подкрепят нашата обща цел за мир, равенство, устойчиво развитие и социална справедливост, допълва още тя.
Националната програма за стипендии е част от световната програма на L’Oreal-UNESCO За жените в науката. Тя есъздадена в подкрепа на жените, които движат науката напред. Световната програма За жените в науката през 2013-а празнува 15 години от нейното основаване, като през годините успя да се превърне в глобална инициатива, подкрепена от повече от над 1700 жени от 108 държави.