Има спортисти, родени да бъдат лидери, да вдъхновяват милиони фенове и да позлатяват всяко свое движение по стадионите, спортните площадки или залите. Телевизиите дават стотици милиони само за най-вълнуващо зрелище, затова единици са тези, които гребат с пълни шепи от щедростта на медийните гиганти. Най-комерсиалните машини за пари обаче не са геният на Барселона Лионел Меси или секссимволът на световния тенис Ана Курникова. Над 550 млн. долара за 2012-а са спечелили десетте най-добре платени спортисти, показва изследване на Форбс. Със сигурност тази сума ще набъбне още повече през тази година, защото много от спортните любимци подписаха големи рекламни и телевизионни сделки. Но върхът на финансовата спортна пирамида е окупиран от двама боксьори – Флойд Мейуедър Джуниър и Мани Пакиао.
Мейуедър неслучайно е известен с прякора – Парите. Легендата на професионалния бокс, който в 42-ата си двубоя (26 нокаута) все още е непобеден на ринга, много умело кешира славата и успехите си. Само за последните си два двубоя срещу Виктор Ортиз и Мигел Кото той прибра общо 85 млн. долара. Най-доброто обаче тепърва предстои. Неотдавна Мейуедър обяви, че ще изостави дългогодишния си партньор – HBO, за да подпише 30-месечен контракт с платения спортен канал Шоутайм Нетуърк. Засега е ясно, че това ще е
най-скъпата сделка между спортист и телевизия
за всички времена. Параметрите й остават в тайна, но Мейуедър ще прибере поне 250 млн. долара за шестте мача, които ще изиграе. Първият от тях вече е насрочен за 4 май, като негов съперник ще е мексиканецът Робърт духа Гереро.
Знаменитият филипинец Мани Пакиао може да се похвали, че е изкарал 62 млн. долара от последните си изяви на ринга, въпреки че те изобщо не бяха успешни за него. След 7-годишна шампионска серия Пакиао първо бе победен от Тимъти Брадли, след което архисъперникът му Хуан Маркес го нокаутира в седмия рунд. Напоследък Пач-ман не отделя много внимание на бокса, тъй като гради политическа кариера във Филипините, където е конгресмен, а освен това се снима и във филмови продукции. Все пак към бокса може да го върне мачът на века Пакиао-Мейуедър, за който от години мечтаят всички фенове на мъжкия спорт. Най-големият застъпник за подобен исторически сблъсък, естествено, са мегателевизиите, готови да осигурят невиждания награден фонд от 250 млн. долара, който да бъде разпределен почти поравно между двете легенди. След златната сделка с Шоутайм Мейуедър едва ли би рискувал да загуби за първи път в кариерата си точно от Пакиао, но не е изключено ръководството на спортния канал да го накара да приеме касовия дуел.
Шумните скандали в личния живот, последвани от развод, както и провалите на грийна свалиха голфъра Тайгър Уудс от върха в класацията по богатство за пръв път от 2001-ва насам. Тигъра изкара само 59.4 млн. долара през 2012-а, което е с 16 милиона по-малко от предишната година и едва наполовина от припечеленото в рекордната за него 2009-а. Приходите на голф идола се сринаха главно защото големи
спонсори като Жилет и Таг Хойер се отказаха
да подновяват рекламните си договори с дискредитирания спортист. Но благодарение на Найк Уудс си запази сигурните 55 млн. долара годишно. Той претърпя и някои инвестиционни неуспеха, след като проектът за проектираното от него игрище в Дубай се провали, а компанията, която трябваше да прави пак негов терен в Северна Каролина, фалира. Все пак Уудс прекъсна 30-месечния си черен период без победа в турнир от веригата на PGA с успеха си на Арнолд Палмър. Напоследък подобри играта си и всички очакват през 2013-а да спечели поне една надпревара от Големия шлем в голфа. Тигърът вече прибра трофея от Фермърс Иншурънс Оупън и заяви, че с новия си треньор Шон Фоли значително е усъвършенствал ударите си и играта от къса дистанция.
Вторият най-популярен голфър Фил Микелсън бързо се изкачва в класацията по приходи и вече е седми с 47.8 млн. долара. Миналият сезон бе много успешен за него и заслужено намери място в голф Залата на славата, успявайки да закръгли на 40 победите си в турнири от веригата на PGA. Микелсън изкарва повече от 30 млн. долара на година от контрактите си с рекламни партньори като Калауей, Барклийс, KPMG, Ексън и Ролекс. След като бе диагностициран с псориатичен артрит, той подписа сделка да промотира медикамента Енбрел, с който лекува болестта си. Освен че са много добри голфъри и приятели, Уудс и Микелсън почти едновременно избягаха от тежкото данъчно бреме на Калифорния. Налозите в Златния щат бяха увеличени с 3% за милионерите, което принуди Тигъра да се премести в имението си в Палм Бийч (Флорида), а Микелсън също ще последва пътя към Източното крайбрежие на САЩ.
Леброн Джеймс е най-скъпоплатеният баскетболист от плеядата звезди, подвизаващи се в Националната баскетболна асоциация. Крал Джеймс, както и всички играчи в Лигата на извънземните, пострада от локаута в НБА, заради който заплатата му бе орязана с 20% и затова спечели само 53 млн. долара. Най-добрият играч в света за миналия сезон обаче разчита на солидната подкрепа на спонсори като Найк, Кока-кола, Стейт Фарм и Макдоналдс. Интересното е, че Джеймс на практика е един от притежателите на английския клуб Ливърпул. По договор с американския собственик на червените – Фенуей Спортс Груп, вместо пари той получи футболни акции, но едва ли е недоволен от инвестицията си. През тази година приходите на крилото на Маями ще се вдигнат, тъй като контрактът му с Горещите ще гарантира 1.5 млн. долара повече. Леброн чака дивиденти и от няколко рекламни договора в Азия.
Легендата на Лос Анджелис Лейкърс Кобе Брайънт не е толкова комерсиално лице като Джеймс, но получава само със 700 хил. долара по-малко от него благодарение на космическата си заплата. Кобе е най-добре платеният играч в НБА и за 2012-а прибра над 20 милиона по договора си с Езерняците, а за сегашния сезон ще получи пълната си заплата от 27.84 млн. долара. Финансовото състояние на баскетболиста пострада от развода със съпругата му Ванеса, която взе три имения в Нюпорт Бийч, Калифорния, на обща стойност почти 19 млн. долара. Четиринайсеткратният участник в Мача на звездите обаче не загуби и частица от славата си в средите на баскетболните фенове. Екипът му с №24 бе най-продаваният в Европа, Китай и Латинска Америка за миналия сезон.
Нито една класация по спортно богатство не може да мине без тенис доминатора Роджър Федерер. Брюнетът от Базел може да се похвали с най-впечатляващото портфолио от девет големи спонсора,
гарантиращи му повече от 30 млн. долара
годишно. Сред тях много апетитни са дългосрочните контракти на Ер-Фед с Найк, Ролекс, Уилсън и Кредит Суис. Федерер прибира по 1 милион за всяко събитие, на което се появява с рекламна цел. Най-добрият тенисист за всички времена е спечелил 16 турнира от Големия шлем в славната си кариера, която досега му е донесла над 76 млн. долара приходи от наградни фондове.
Дейвид Бекъм вероятно ще бъде актуален като рекламна и фешън икона дори когато чукне петдесетака. Бекс изкара 46 млн. долара през 2012-а, като 37 милиона от тях дойдоха от спонсорски договори. Спайсбой приключи с отвъдокеанската си авантюра в Лос Анджелис Галакси и се завърна в Европа, където подписа шестмесечен контракт с Пари Сен Жермен. Въпреки че 37-годишният англичанин ще дава заплатата си за благотворителност, със сигурност катарските милиардери собственици на парижкия клуб ще му осигурят някой милион отгоре за промоция на футболния им бизнес. Иначе Бекъм е любимото лице на марки като Бъргър Кинг, Сейнсбърис и Самсунг . През 2012-а той стана промоутър на Олимпиадата в Лондон и дори откри своя модна линия бельо в партньорство с Hamp;M. С преминаването на Бекъм в Париж столичният клуб очаква да разшири международната си фенска колония и да продава милиони фланелки зад граница.
Независимо че Кристиано Роналдо е най-скъпоплатеният футболист с 20-те милиона на сезон, получавани по договор с Реал (Мадрид), португалецът и президентът на белите Флорентино Перес ще преговарят за нов контракт през месец май. Подписването му може да донесе на Роналдо поне 10 млн. долара в повече. Иначе CR7 не може да се оплаче и от извънфутболните си постижения, след като от спонсорите си Найк, Кастрол и Конами прибира около 22 млн. долара годишно. Нападателят е най-популярният спортист във Фейсбук, но все още не може подобаващо да осребри любовта на милионите си фенове.
Куотърбекът на Индианаполис Колтс Пейтън Менинг пропусна миналия сезон заради контузия, но въпреки това получи над 26 млн. долара по договора си. Плеймейкърът бе изгонен от тима на Пистолетите и намери пристан в Денвър, подписвайки петгодишен контракт срещу 96 млн. долара. Любопитното в него е, че парите не са гарантирани. Пейтън всяка година преди началото на сезона ще трябва да преминава фитнес тест, за да заслужи огромната си заплата. Той все пак си остава най-добре оцененият спортист в американския футбол, защото спонсорите Рийбок, Геторейд, Сони, Директ ТВ и Папа Джон му плащат за реклама над 10 млн. долара годишно.
В първата стотица на най-скъпоплатените спортисти преобладават представителите на американския футбол – 30 души. Много от звездите в НФЛ обаче получиха със закъснение парите си, други като Илай Менинг, вместо заплати взеха бонуси, за да се спази новият таван за заплати в лигата. Атлети от 11 различни спорта намират място сред 100-те най-богати, като любопитно е присъствието там на крикет звездите Махендра Сингх Дхони и Сачин Тендулкар. Най-бързият мъж на света Юсеин Болт се подвизава на 63-о място с приход от 20.3 милиона.
Само две дами фигурират сред най-добре печелещите от спорт. Едната, разбира се, е Мария Шарапова. Гаджето на Григор Димитров е спечелило 27.9 млн. долара през 2012-а предимно от спонсорите си Найк, Кол Хаан, Хеад, Самсунг и Евиан. Шарапова имаше успешна година и на корта, а успехът й на Ролан Гарос, гарниран с победи в други по-малки турнири, й донесоха 6 млн. долара. Изненадващо нетолкова популярната тенисистка На Ли също се оказва мултимилионерка със спечелените от нея над 18 млн. долара. Причината е ясна – Ли е китайка. Бизнесът в двумилиардната държава не жали средства за международната си легитимация. От своя страна чрез лика на Ли компании като Мерцедес, Найк и Баболат пробиват на неограничения азиатски пазар.