Културата и спортът захрани на последното си заседание кабинета в оставка, ръководен от Бойко Борисов. В последния ден, отреден им за вземане на държавнически решения, министрите избраха приоритет да им бъдат археологическите разкопки, довършването на музейния комплекс, популярен като българския Лувър, за строителството в общините Бургас и Добрич и за… спорт. На заседанието те одобриха харч от близо 9 млн. лв., колкото са разходите, заявени за тези обекти.
По-малко от половината от отпуснатата сума – 4 млн. лв., ще отидат за започналите вече реконструкция и преустройство на няколко сгради, които трябва да се превърнат в новия музеен комплекс. Той е разположен в карето между бул. Васил Левски и улиците Московска, Оборище и 19 февруари. В момента там се намират Националната галерия за чуждестранно изкуство, Националният музей на българското изобразително изкуство, бившата сграда на Техническия университет и скулптурна градина между тях. Този проект още в самото начало не бе приет еднозначно от обществеността. Едни си задаваха въпроса дали изграждането му в този момент е от първа необходимост, а по-критичните го определиха дори като мегаломански.
За археологически разкопки и за консервация на средновековната крепост Акра в Черноморец, за северната кула на крепостната стена в зоната Провлака в Созопол, както и за крепостната стена на полуостров Урдовиза край Китен ще отидат 805 000 лева.
За капиталови разходи на общините Бургас и Добрич кабинетът одобри 3 032 000 лева. Любимият кмет на премиера – бургаският – Димитър Николов, ще получи до 2.9 млн. лв. от тях за изграждането на втория етап на надлеза над товарната жп гара и пътния възел на улиците Одрин и Крайезерна.
Заради необходимостта да се постави козирка над трибуните на спортно-тренировъчното игрище в градския парк Свети Георги в Добрич, тамошната община ще получи 132 000 лева.
Според правителствената информационна служба тези средства се отпускат поради изключителната важност на обектите за подобряване на инфраструктурата на територията на двете общини…
Кабинетът сериозно развърза кесията и за финансирането на спортните училища. В интернатите в София, Русе, Варна, Бургас и Плевен се обучават 2184 ученици. За тях са отпуснати допълнително 1.7 млн. лв. с цел да бъде увеличен с 800 лв. единният разходен стандарт за издръжка на ученик. Досега за това бяха предвидени 2280 лв. годишна издръжка на ученик и според министрите, тази сума не позволявала да бъде провеждана качествена спортна подготовка. Сега ковачниците за шампиони щели да подобрят условията за провеждане на тренировъчен лагер, тъй като с отпуснатите средства ще могат да отделят допълнително по 100 лв. на ученик. По още 570 лв. на глава се полагат, за да могат в специализираните школа да бъдат назначени необходимият брой спортни специалисти, а също и за хранене, за медикаменти и за средства за възстановяване.
Кабинетът гласува и 200 000 лв. по бюджета на МВнР за вноска в бюджета на Европейския фонд за демокрация през 2013 година. Средствата са за сметка на официалната помощ за развитие, предвидена в държавния бюджет за тази година. Европейският фонд за демокрация е политически инструмент на ЕС и на държавите членки. Създаден е, за да оказва материална и експертна помощ на страните и обществата в преход, които влизат в обсега на политиката за съседство. Целта му е да стимулира усвояването на средства и развитието на демокрацията в съседните на Европейския съюз държави.
Наред с културата и спорта кабинетът се погрижи и за бизнеса. Той направи промени в Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписвания, като ги намали значително. Според приетите изменения отпадат таксите за вписване в търговския регистър на консорциум – услуга, за която сега се плащат 1700 лева. С цел да не се допуска различно третиране на европейските и националните дружества след редакциите в тарифата са отпаднали някои такси за европейските дружества, а други са намалени значително.
Кабинетът направи истински подарък на община Варна, като й предостави безвъзмездно 160 дка в кв. Галата, близо до морето. Става дума за седем сгради и пет специални съоръжения, които до този момент бяха собственост на Министерството на отбраната.
С терен от 32 дка безвъзмездно пък се уреди Пловдивският университет Паисий Хилендарски. До този момент той е бил стопанисван от Министерството на вътрешните работи. Тук трябва да бъде изграден студентски кампус. Университетът обаче трябва да задели за него пари от бюджета си.
nbsp;
nbsp;
nbsp;
nbsp;
nbsp;
nbsp;
nbsp;