Влошаване на икономиката в Германия и Франция

Migration Image

Германската икономика е се е забавила почти до положение на стагнация през миналия месец, докато френската е регистрирала най-голямото свиване от четири години насам. Това показва обстойно изследване на Markit.

В Германия индексът за покупки на мениджърите PMI, който изчислява секторите на производство и услуги, се е понижил до 50.6 през миналия месец, спрямо 53.4 през февруари. Според критериите на изследователската фирма всички стойности над 50 показват растеж.

Във Франция показателят отчита спад до 41.9 пункта и бележи най-лошия резултат от март 2009 година.

В еврозоната индексът също регистрира понижение до 46.5 от нивото 47.9 през предходния месец.

Рецесията в еврозоната се задълбочава отново, а бизнес климата показва, че компаниите са нарастващо обезпокоени за дълговата криза и политическата нестабилност в региона. Това коментира Крис Уилямсън, водещ икономист в Markit.

Хаосът след изборите в Италия се смяташе за основен фактор при определяне на икономическите прогнози през март, а ситуацията със спасителния заем за Кипър може допълнително да влоши очакванията на бизнеса през април, заяви още експертът.

Според Уилямсън резултатите на Германия показват, че единственият източник на ярка светлина в иначе мрачния регион, започва да се угасва.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С оглед на по-високите цени по българското Черноморие, къде ще избере да почивате това лято?

Подкаст