Грандовете прегазиха финансовия феърплей

Отборът на "Пари Сен Жермен" става все "по-звезден"

Всяко лято могъщите и богати клубове като Манчестър Сити, Челси, Реал (Мадрид), Пари Сен Жермен, а сега и Монако хвърлят десетки, дори стотици милиони евро, за да приберат най-скъпите и качествени футболисти от трансферния пазар. Силата, която трябваше да ги спре, е въведеният през 2011-а от президента на УЕФА Мишел Платини финансов феърплей. С него европейската футболна централа цели да дръпне юздите на финансовата неравнопоставеност и да спре безумните харчове, като принуди грандовете да контролират разходите си. Планирано е тези, които са записали балансова загуба над 45 млн. евро за последните два сезона или са на минус с над 30 млн. евро в периода 2013-2016, да бъдат наказвани според тежестта на прегрешението си. И ако клубовете от Германия и Италия се опитват стриктно да спазват правилата, състоятелните английски тимове все още търсят дупките в актуализираното футболно законодателство, а френските новобогаташи буквално се смеят в лицето на новите регулации.

Най-показателният случай за

безразборно вземане на финансов допинг

е Пари Сен Жермен. Столичният френски клуб, собственост на катарското правителство, изравнява приходите и разходите си чрез твърде съмнителни договори. Въпреки че хвърли над 100 млн. евро за селекция и заплати на звездите си – Верати, Пасторе, Ибрахимович и Тиаго Силва, Пари отчете загуба от едва 5.5 млн. евро за последните два сезона. В счетоводната графа други приходи се появиха мистериозни 125 млн. евро, с които сметките излязоха. На книга шампионът на Франция покрива критериите, но това стана благодарение на обявената през януари 2013-а спонсорска сделка с компанията Катар Турист Ауторити. Точната цифра на договора не бе упомената, но става въпрос за колосалната сума от около 200 млн. евро на сезон. Оказа се, че парижани и бизнес партньорът им са подписали контракт със задна дата, влязъл в сила от началото на сезон 2012-2013. Любопитното е, че срещу дадения камион с пари Катар Турист Ауторити дори не пожела името й да бъде изписано като основен спонсор на фланелките на тима. Възмутителната за конкурентите сделка ще бъде разследвана от органа за финансов контрол на УЕФА. Твърде вероятно е той да реши, че става дума за нерегламентирано наливане на допълнителни пари от собствениците, нарушаващо изискването за феърплей.

Подобен казус завърши зле за Атлетико (Мадрид), който се прости със заработеното в евротурнирите заради 20-те милиона евро годишно, които получава по договора с туристическия борд на Азербайджан. Малага пък бе изхвърлена за една година от Лига Европа и отнесе глоба от 300 хил. евро за просрочени задължения към футболисти, клубове и данъчни служби.

Генералният секретар на УЕФА Джани Инфантино не на шега се закани, че ПСЖ не трябва да се опитва да излъже системата. Но парижани не си взеха поука

и похарчиха още 63 млн. евро за Единсон Кавани

от Наполи. Така катарският клуб съвсем реално е заплашен да бъде изхвърлен от евротурнирите през сезон 2014-2015-а. За тима обаче може да стане и по-страшно. През миналия сезон УЕФА тихомълком въведе ново наказание, позволяващо й да отнема трофеи от евротурнирите на отбори, провалили се на финансовия тест. И ако Пари Сен Жермен спечели Шампионската лига, каквато е голямата цел на собствениците, няколко месеца по-късно Кавани, Ибрахимович и Силва може да бъдат принудени да върнат медалите си в централата.

Малко по-различен е казусът с Монако. Клубът на руския милиардер Дмитрий Риболовлев също похарчи над 100 млн. евро това лято за звезди като Фалкао и Виктор Валдес, но няма да бъде санкциониран поне до декември 2014-а, когато е следващата контролна проверка. През това време отборът от княжеството ще се опита да превърне дефекта в ефект. Монако никога не се е славил с висока посещаемост на мачовете си, като за последните 15 години не е събирал повече от 11 хил. зрители средно на сезон. Но Риболовлев планира да направи придобивката си бутикова, за да повиши приходите си от продажби на билети и така да стане що-годе финансово изряден. На стадион Луи II ще бъдат отделени 6 хил. места пълен лукс за най-богатите граждани, които ще струват по 2000 евро. Премиум класата ще се продава за 200 евро на мач. Останалите 6000 хиляди билета ще бъдат за обикновените фенове. Простата аритметика показва, че ако начинанието се осъществи, в клубната каса ще влизат към 15 млн. евро годишно от продажбата на билети. Очевидно е, че трябва да бъде осигурен и солиден спонсор.

Другият голям футболен грешник е Манчестър Сити,

обявил оперативна загуба от 115 млн. евро

за миналия сезон. Тя щеше да е и по-голяма, ако клубът не бе продал дизайн, ноу-хау и интелектуални права на Абу Даби Юнайтед Груп Инвестмънс за 15 млн. евро. Евроцентралата още не е решила дали този приход от компанията майка може да бъде приет за реален. Гражданите използваха и други способи, за да подведат финансовия феърплей. По принцип разходите за заплати на футболисти, подписали договори преди юни 2010-а, както и инвестициите в клубните академии не се калкулират от УЕФА. Част от звездите на небесносините като Карлос Тевес и Уейн Бридж получиха заплатите си чрез анекси, подписани със задна дата. В тази графа са отчетени към 90 млн. евро, а още 17 млн. евро са приписани като харчове на школата. И клубът излиза почти чист от финансовото блато. Не е ясно дали администрацията на Платини ще признае състарените заплати, но в Манчестър имат готови и други пожарни варианти. Арабските собственици могат да увеличат сумата по спонсорския договор с авиокомпанията Етихад, да преструктурират плащанията по договорите на футболисти или да изтъргуват още по-интелектуална собственост сами със себе си.

На обратния полюс е Челси, чийто нов стар мениджър Жозе Моуриньо каза, че ще бъде щастлив да работи в условията на строгата финансова дисциплина. Сините от Лондон се превърнаха в голям клуб през последното десетилетие благодарение на стотиците милиони, похарчени от собственика им Роман Абрамович. Милиардерът обаче явно е решил да върне педала на газта, а Мауриньо смята, че промените ще откроят добрите мениджъри. Всеки погрешен трансферен ход, който правиш, се отразява върху бъдещето на клуба. Трябва внимателно да следим финансовия аспект, заплатите, играчите под наем и талантите от школата, отбелязва португалецът. Новата стратегия е да се купуват млади таланти, чиито качества да бъдат развивани от мениджърите на лондончани. Затова Челси отказа да даде над 60 млн. евро за Кавани, а вместо това се пребори с жестоката конкуренция в Англия и взе на Стамфорд Бридж 14-годишния тийнейджър Джейкъб Мадъкс от Бристъл Сити.

Грандовете имат различни стратегии да се справят с футболния Биг Брадър. Именно те стоят зад идеята да бъде атакувана право в десетката законосъобразността на финансовия феърплей. Белгийският футболен агент Даниел Стриани, заедно с известния адвокат Жан-Луи Дюпонт, прочул се с освободилото футболистите дело Босман, внесоха иск на първа инстанция в брюкселски съд. С него се оспорва легитимността на феърплея с мотивировката, че той нарушава правото на свободно движение на работници, услуги и капитали, регламентирано в Европейския съюз. Решение по делото се очаква през 2014 г., точно когато УЕФА ще разглежда под лупа балансите на големите клубове.

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст