За 57% от българските граждани намаляването на цената на електроенергията с до 5% ще се отрази положително на семейния им бюджет. Това сочат данните от проучването на обществените нагласи на агенция Сова Харис, направено по инициатива на Българския енергиен холдинг.
Близо 61% от хората смятат, че износът на ток ще даде възможност за стабилизиране на българската енергетика и признават, че секторът е бил печеливш за страната ни в продължение на десетилетия. Този процент интервюирани са на мнение, че задължително трябва да се търси пазар за износ на електроенергия. Общо 67% от хората, които споделят тази позиция, са на възраст между 41 и 50 години. Около 63% от интервюираните са на възраст над 60 години, а 55 % – между 18 и 40 години. Две трети са висшистите, 57% са със средно образование.
Според 67% от предприемачите в България износът на електроенергия е ключов и ще даде възможност да се стабилизира секторът. На същото мнение са и 59% от заетите в частния сектор и 43% от нетрудовозаетите като: студенти, учащи, безработни. За 62% от жителите на големите градове в страната освобождаването на износа ще даде възможност на предприятията в сектора да работят и гарантират заетостта на служителите си. Едва една пета от анкетираните са песимистично настоени и смятат, че износът на електроенергия не би могъл да подпомогне стабилизиране на сектора.
След отпадането на такса пренос 61% от анкетираните очакват в икономиката на страната да влязат свежи пари като предпоставка и за потенциални инвестиции. Мнение изразяват 62% от жителите на големите градове в страната и 57% от столичани.