Моделът за цените в енергетиката издиша

Енергийният регулатор трябва да вземе окончателното си решение за цените през идната седмица.

Опитът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да намали цените на електроенергията за бита чрез новия модел на ценообразуване бе подложен на унищожителна критика. По време на обществените обсъждания, проведени през седмицата, се чуха възражения от всички участници по веригата производство – пренос – разпределение.

Най-крайни в изказванията си бяха представителите на електроразпределителните дружества, които се оказаха най-засегнати от мерките на регулатора. Те възразиха срещу намаляването на разходите, с които трябва да покриват загубите по преносната мрежа, и същевременно срещу намаляването на инвестициите им в подмяната на мрежа и електромери. При това положение ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про няма да могат да изпълнят законовото си задължение за смяна на измервателните уреди, поради което ще се стигне до абсурда те да бъдат глобявани от същата тази ДКЕВР.

Зорница Генова – директор Регулации в ЧЕЗ, заяви, че енергийната комисия за втори път тази година намалява технологичните им разходи, като първият е бил при извънредното сваляне на цената с 6-7% на 5 март. Сега на фирмата се признават суми за покриване само на 5% от загубите, при положение че реално те са 12%, посочи Генова.

Регионалният мениджър на ЕВН Йорг Золфелнер пък бе категоричен, че признатите в крайните цени разходи на дружеството не гарантират работните места на служителите му. По думите му енергетиката е в спешното отделение и една грешка на енергийния регулатор ще доведе до колапс цялата система.

Най-цветист в изказването си бе Стефан Абаджиев от Енерго-Про. Ако останалите от енергетиката са в спешното отделение, ние сме в реанимацията, заяви той и обясни, че намалението на цените на тока от 5 март забавя допълнителните възнаграждения на работниците, договорени с колективен трудов договор.

И докато

с воплите на ЕРП-тата посвикнахме

nbsp;

не така стои ситуацията с други енергийни дружества. Предвижда се цената на най-големия производител на електроенергия – АЕЦ Козлодуй, да бъде намалена до историческите 3.93 ст. за киловатчас. В това, разбира се, нямаше да има нищо лошо, ако на атомната централа не й предстоеше мащабна модернизация на двата 1000-мегаватови блока, от която всъщност зависи дали те ще продължават да работят след изтичането на проектния им ресурс съответно през 2019 и 2021 година. Сега намалението ще е за сметка на ремонтната й програма, което пък трябва да се компенсира с резерви от амортизацията. Все неща, които поставят АЕЦ-а в много трудна ситуация, въпреки че от Министерството на икономиката и енергетиката и думичка не обелват по въпроса.

Държавната ТЕЦ Марица-изток 2 поиска 74.89 лв. за мегаватчас заради допълнителни разходи за закупуване на квоти за емисии на парникови газове, но реално ще получи едва 61.61 лева. Това определено ще доведе до големи загуби от продажбите на регулирания пазар, още повече че изобщо не е ясно как ще се проведат търговете за продажба на енергия на свободния пазар и какви обеми ще се изнесат.

Прави впечатление и обстоятелството, че няма да има промяна в условията, по които се изкупува енергията на американските ТЕЦ Марица-изток 1 и ТЕЦ Марица-изток 3. По дългосрочните им договори е предвидено да се изкупува между 82 и 85% от тока, който те произвеждат, и ако това не се прави, пак се плаща цената, която е записана. На няколко пъти по време на управлението на ГЕРБ, а и при служебното правителство уж бяха давани обещания, че това статукво ще се промени. Дори имаше положителни индикации и от частните собственици на двете централи, че са готови на компромиси, но резултат няма.

Без промяна ще остане и цената на частната ТЕЦ Марица 3 – Димитровград, за която се говори, че е собственост на Христо Ковачки. А друга централа, свързвана със самоковския бизнесмен – ТЕЦ Бобов дол, получава по собствено желание

намаление на нормата на възвръщаемост

от 13.2 на 7 на сто. Само че си гарантира изкупуването на близо 1.5 млн. мегаватчаса нетна електрическа енергия плюс още 3.11 млн. мегаватчаса за разполагаемост на мощностите си.

И Бобов дол и Брикел няма да работят на свободния пазар и като всички други предприятия да продават енергията на свободни цени, както настояваше служебният министър Асен Василев. Така реално потребителите ще трябва да плащат както за техния ток, така и за този от дългосрочните договори на частните централи в комплекса Марица-изток.

Големият проблем обаче остава

дупката от близо 500 млн. лв.

nbsp;

с които се очаква да бъде изкупуван т.нар. зелен ток. Рискът, който НЕК като обществен доставчик поема по отношение на закупуването на произведената електроенергия от възобновяеми източници, е значителен. Дружеството трябва месечно да разчита поне на 50 млн. лв. (бел. ред. – за периода до юли 2014-а) , коментира Дамян Христов, ръководител на управление Цени в електрическата компания.

На теория е необходимо тези суми да се осигуряват с парите от продадените държавни парникови квоти. Но поне, според бившия служебен министър Василев, те няма как да се съберат за една година. За последните няколко години – заяви той в едно интервю – са събрани 50 млн. евро от продажби, а предварителната (силно завишена) оценка на експертите от МОСВ беше за още 136 млн. евро. Как са станали 498 млн. лв. няма обяснение. И ако не се съберат тези пари, то ще ги платят пак гражданите през данъците или НЕК ще има огромен дефицит и ще фалира.

Сериозни неприятности се очертават и за електроенергийния системен оператор (ЕСО), тъй като ДКЕВР предвижда досегашните добавки към цената на тока да намалеят с над 20 на сто. Ние поемаме най-голямата тежест в системата. Това ще доведе до допълнителна загуба от 38 млн. лв. за дружеството. Не са отчетени и разходите, които системният оператор има към термичните централи за балансиране на пазара в размер на 17 млн. лв. през тази година и 13 млн. лв. за предходния регулаторен период. Това може да доведе до глоба за ЕСО от 2 млн. лв. от европейската организация на електропреносните оператори, подчерта изпълнителният директор на компанията Иво Лефтеров.

По всичко личи, че ДКЕВР предпочете популистките пред непопулярните мерки и има реална опасност да започне надуването на поредния балон в енергетиката. Спука ли се, последиците наистина ще са катастрофални.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст