Най-вероятно всички топлофикации в страната ще имат отрицателен финансов резултат през следващия регулаторен период, като не е изключено да се стигне и до фалит за някои от тях, заяви през седмицата изпълнителният директор на Топлофикация Плевен Валентин Терзиев по време на обсъждането на цените на дружествата от сектора.
Предложените от регулатора нови тарифи на парното и преференциални цени на тока са с около 10% по-ниски от сегашните. Така например за Топлофикация София ДКЕВР предлага цена от 266.93 лв. за мегаватчас за електроенергията (без ДДС) и 79.88 лв. за мегаватчас за топлинна енергия. Изпълнителният директор на предприятието Стоян Цветанов се учуди, че регулаторът е заложил признатите загуби по топлопреносната мрежа да са малко над 13% при около 16.5% днес. Според него такива стойности нямат и най-добрите топлофикации в света.
За да направим някакви инвестиции, ние трябва да имаме свободни средства, а ги нямаме, защото през последните шест-седем години ДКЕВР води рестриктивна политика, орязва разходите и търси резерви в дружествата, изтъкна и председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев.
Шефовете на топлофикациите се притесняват от решението на държавната комисия да не включи в предстоящия регулаторен период разходите им за закупуване на емисии парникови газове. Те се опасяват и от възникването на непредвидени разходи заради балансирането на харчовете за природния газ и производството на електрическа енергия. Например при авария на електрическото съоръжение и непроизвеждане на заявената по график енергия дружествата ще бъдат санкционирани като производители заради предизвикания дисбаланс. От друга страна пък, ако се обяви по-голямо количество газ от реално използваното (или по-малко), те отново ще бъдат санкционирани.
За петте години от приватизацията на топлофикацията в Пловдив досега EVN e инвестирала общо 142 млн. лв., от които 40 млн. лв. в нова и за рехабилитация на преносната мрежа. Чрез изграждането на високоефективна когенерационна централа компанията успя през миналата година да задържи и намали цената на топлинната енергия за пловдивчани за първи път в последните 20 години. За да продължи с темпа на инвестиции и занапред, EVN е разчела необходими разходи за ремонт през следващия ценови период в размер на 1.5 млн. лева. В доклада на работната група към ДКЕВР е посочено намаление на този разход с 535 хил. лв., за което компанията не намира достатъчно мотиви. Разходите за амортизация също са намалени с над 273 хил. лв., отбелязаха от Топлофикация Пловдив.
Най-лошото е, че контрата от всички тези рестрикции ще отиде в Булгаргаз, тъй като ще намалеят приходите на топлофикационните предприятия и те няма да може да се разплащат за поръчаното от тях синьо гориво. И сега газовият доставчик има да си прибира само от столичната топлофикация над 260 млн. лв., а още десетки милиони лева му дължат и останалите дружества от сектора.