Операция на сърце струва в Индия 70 пъти по-евтина

Migration Image

nbsp;

Поставяне на аортно-коронарен байпас в Индия струва 95 000 рупии (1 583 щ.долара), а същата процедура в клиника в американския щат Охайо (Ohiorquote s Cleveland Clinic)струва 106 385 щ. долара , според данни от Центъра за медицински грижи и услуги в САЩ.

Улесняването на достъпа до сложната операция на милиони индийци е цел на сърдечния хирург Деви Шети, който е основал верига от 21 медицински центрове в цяла Индия. Чрез намаляване на разходите с покупката на по-евтини медикаменти, той успява да нямали цената в пъти спрямо други краища на света.

Това показва, че разходите могат да бъдат значително снижени, коментира Сринат Реди, президент на базираната в Женева World Heart Federation. Възможно е да се осигури много високо качество на кардиологичната помощ на сравнително ниска цена, посочва още Реди. Медицинските експерти като нея внимателно наблюдават дали моделът на работа на Шети може да очертае пътя, по който болниците да извършват животоспасяващи сърдечни операции на по-достъпни цени за милиони хора в Индия и други развиващи се страни.

Текущата цена на всичко, което виждате в здравеопазването, е преобладаващо опортюнистична и е резултат от неефективност, коментира 60-годишният д-р Шети.

Намаляването на разходите е особено важно в Индия, където повече от две трети от населението живее с по-малко от 2 долара на ден и 86% от разходите за здраве се плащат от джоба на гражданите. Скорошно изследване на Фондацията за обществено здраве в Индия показа, че сърдечно-съдовите заболявания са по-често срещани сред бедните, отколкото при богатите. Един на всеки четирима души умира от сърдечен удар, а разходите на глава от населението за здравеопазване са по-малко от 60 долара на година.

Един от начините, по които Шети успява да поддържа достъпните цени, е чрез премахване на ненужните предварителни тестове и използване на доставчици, които му осигуряват материали при 60% по-ниски цени. В бъдеще хирургът очаква разходите да намалеят допълнително, тъй като все повече азиатски компании за електроника навлизат в пазара за лабораторно оборудване.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст