В Търговския регистър бяха вписани промените в Устава на Централна кооперативна банка, гласувани на проведеното на 26 юни годишно общо събрание. От тях става ясно, че акционерите са дали право на управителния съвет през следващите пет години да увеличава капитала на банката чрез издаването на обикновени и привилегировани акции с право на глас. Общият размер на тези емисии не може да надхвърля 90 млн. лв., като конкретните параметри на емисиите и моментът, в който те ще бъдат пуснати ще се решават от управителния съвет и ще се одобряват от надзорния съвет. Отделен въпрос е дали въобще ще се наложи да бъдат емитирани нови акции, но ако активите на банката и в частност кредитният й портфейл продължават да се увеличават, подобна стъпка е почти неизбежна заради нарастващия общ рисков компонент.
ЦКБ е втората банка, след ПИБ, чиито акционери вземат решение да пускат и привилегировани акции – финансов инструмент, който стана екзотика за банките след 1997 г. и в момента няма кредитна институция, която да го ползва. Причината за неговото възраждане е сегашната икономическа ситуация. Заради срива на цените на акциите на български компании на борсата е трудно да се привличат нови инвеститори чрез емисии на обикновени акции. Експерти смятат, че това може да стане чрез ценни книжа, които носят някакъв по-висок доход на купувачите. Освен това привилегированите акции имат още едно качество, което благоприятства старите акционери на дружествата, които ги емитират. По правило те са без право на глас в общото събрание. С други думи, продажбата им води до набиране на нов капитал, но той не размива собствеността, тъй като закупилите ги лица нямат право да гласуват при вземане на решения за промени в устава, за избор на надзорен съвет или на съвет на директорите.
Акционерите на ЦКБ са дали право на мениджърите на кредитната институции през следващите пет години да вземат решения за емитиране на подчинен срочен дълг и на дългово-хибридни инструменти. Общият им размер не може да надхвърля 45 млн. евро, а конкретните параметри отново ще се определят от управителния съвет и ще се съгласуват с надзора на банката. Вземането на подобен подчинен срочен дълг също е форма на увеличение на капитала на банката. Особеностите при него обаче са, че той е пряко зависим от размера на акционерния капитал на кредитната институция плюс неразпределената печалба, тъй като не може да надхвърля 50% от общия им размер. Освен това ползването на подобен инструмент за увеличение на капитала изисква изричното одобрение на БНБ и се подчинява на специални регулации, засягащи срока и условията за връщането на дълга.
Общото събрание на банката е взело решение цялата печалба за 2012-а – от 10.09 млн. лв. да бъде заделена във фонд Резервен. Акционерите са освободили от отговорност членовете на надзорния и управителния съвет на ЦКБ за дейността им през 2012-а. Освен това те са преизбрали в състава на надзорния съвет Иво Каменов, Марин Митев и Централния кооперативен съюз.