По инициатива на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев е създадена работна група по изготвяне оценка на действащата нормативна уредба за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в минно-суровинния отрасъл, съобщиха от икономическото министерство. Целта на предложението е държавата да защити по-добре интереса на работниците при неизпълнение на необходимите мероприятия по безопасност и здраве от страна на концесионера.
Екипът от професори, инженери и експерти от Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на вътрешните работи, Министерство на труда и социалната политика, Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски и Минпроект АД ще работи съвместно със специалисти от Българската минно-геоложка камара. Ще бъдат направени изменения и допълнения на действащите сега Правилник за минно-спасителната и газо-спасителната дейност, Правилник по безопасността на труда при разработване на находища по открит начин и Правилник по безопасността на труда в подземните въглищни мини.
Предстои утвърждаване на Правилника за безопасни и здравословни условия на труд при подземен добив, уточниха от министерството.
Екипът от специалисти ще работи за актуализиране на остарелите правилници за безопасност в мините, с цел да се осигури ефективно функциониране на регионални минно-спасителни служби. Държавата трябва да се върне на мястото си и да заеме категорична позиция по осигуряване безопасни условия на труд и осъществяване на постоянен контрол. Тежкият инцидент в рудник Ораново показа, че има пропуски в нормативнaта уредба, чието отстраняване на търпи отлагане, категоричен е министър Драгомир Стойнев.
С негова заповед преди седица бе създадена работна група, която да прецени рисковете, да консултира и предложи оптимано решение за провеждане на минно-спасителните операции в рудник Ораново в Симитли. В нея участват представители на Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски, Минпроект АД и Министерство на икономиката и енергетиката.