Канада ни издава визи вече в София

Migration Image

На 6 август мисията на Международната организация по миграция (МОМ) в България открива Канадски визов център в София, съобщиха от Министерството на външните работи.

В него ще се приемат заявления за визи от български граждани, както и заявления за документи за пътуване на граждани със статут на постоянно пребиваващи в Канада.

Откриването на центъра е голямо облекчение за българите, желаещи да пътуват за северноамериканската страна. Досега заявлението за издаване на виза можеше да се подава в само канадското посолство в Букурещ поради липсата на съответното дипломатическо представителство в София.

Международната организация по миграция е междуправителствена, глобална и хуманитарна организация, специализирана в областта на управление на миграцията. Мисията на МОМ в България се стреми да подпомага правителството в развиване и осъществяване на миграционни политики, отговарящи ефективно на съвременните миграционни реалности и предизвикателства, целящи оптимален баланс между спазването на принципите на свободно движение на хора, контролирането на нередовната миграция и защита на човешките права на мигрантите.

Българите в Канада са между 27 260 (2006 г.) и 150 000 души. Към тях спадат жители с български произход, българско гражданство, говорещи български език, с българско самосъзнание, български атеисти или принадлежащи на Българската православна църква (Български източноправославен диоцез на Америка, Канада и Австралия) или представители на други български религиозни общности.

Поради това, че някои от българите в Канада са български граждани, те официално влизат в преброяването на населението и на България, която включва в официалното преброяване и българските граждани, живеещи в други държави.

Торонто е градът с най-голямата българска общност в Канада, наброяваща между 15 000 – 25 000 души. В града и предградията има четири български православни храма. Те играят ролята и на културно-информационни центрове, където както новодошлите, така и живеещите от много години могат да придобият полезни контакти и съвети за живота в Канада. Всяка от трите църкви има и мултифункционална зала в сградата, където се организират концерти и чествания на големите празници.

Българите са един от малкото етноси в Торонто, които нямат свои ресторанти и заведения. Много българи работят в областта на услугите като търговци на коли, недвижими имоти и самолетни билети. Има също така адвокати, счетоводители и зъболекари. В Торонто има Български вестник Български хоризонти и радио-предаване радио Български Глас, което има над 38 годишна история. Въпреки че българи живеят във всички райони на Торонто, голям брой са в района на Pape and Danforth в така нареченият Greek Town.

Канада (на английски: Canada; на френски: Canada) е най-голямата държава в Северна Америка, простираща се от Атлантическия океан на изток до Тихия на запад и до Северния ледовит на север. Тя е втората по големина страна в света, а нейната обща граница със Съединените щати на юг и северозапад е най-дългата в света.

Канада е едновременно парламентарна демокрация и парламентарна монархия, т.е. държавният глава е монарх, като в момента това е кралица Елизабет II. Монархическият представител в Канада е Генералният губернатор. Неговата роля е да одобрява законите, но има и някои други задължения. Английският и френският са официални езици на федерално ниво. Официалното двуезичие в страната се гарантира чрез Канадската харта за правата и свободите, Закона за официалните езици и Регламента за официални езици, а за прилагането му следи Комисаря по официалните езици. Френският и английският са с еднакъв статут в Парламента и всички федерални институции. Гражданите имат правото да комуникират в държавни институции на един от двата езика, като държавата се задължава да осигури служители владеещи нужния работен език. Държавата се задължава да осигури съществуването на училища за официалните езиковите малцинства в райони, където те имат съществено присъствие.

Канада е просперираща развита държава, деветата по големина икономика в света. Страната има развита икономика, основана на изобилните природни ресурси и външната търговия, главно със Съединените щати. Страната се нарежда на високо ниво в степента на човешко развитие, качеството на живот, здравеопазване, продължителност на живота, общественото образование, икономическата свобода и защитата на гражданските свободи и политически права.

Канада е едновременно парламентарна демокрация и конституционна монархия, т.е. държавният глава е монарх, като в момента това е кралица Елизабет II. Монархическият представител в Канада е Генералният губернатор. Неговата роля е да одобрява законите, но има и някои други задължения.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст