В един много сполучлив виц за народопсихологията ни се казва, че само българският казан в ада не се пази от дявол, защото, ако някой тръгне да излиза от него, останалите грешници сами го връщат в катрана. Нещо подобно се случва и с футболния ни казан, наречен А група. Фаталната тринадесетица от елита излезе с открито писмо до премиера Пламен Орешарски, в което се казва, че ако руският държавен гигант Газпром реши да инвестира в българския спорт, е редно да бъде спонсор на всички, а не само на Левски. Футболната коалиция посочи, че държавата чрез предишния министър-председател Бойко Борисов е договорила подпомагане единствено за синитеи предложи, ако има пари, те да бъдат разпределени поравно за всички чрез Професионалната лига. Спортният директор на Левски Наско Сираков пожела на всички отбори да си намерят спонсор като Газпром, но да си гледат в своята градинка. Да я почистят и подредят така, че да стане привлекателна за инвеститорите.
Очевидно футболните ни марки не знаят как да използват дивидентите от продукта, който произвеждат. При подписването на договора за телевизионните права собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев каза, че
рейтингът на А група е в пъти по-висок
nbsp;
от английското и испанското първенство и затова се надява клубовете да си намерят повече спонсори. Изминаха три кръга от новия шампионат, но на фланелките на половината ни елитни тимове няма дори един рекламен надпис. Тези, които имат пък, в болшинството си са свързани с компании, контролирани от собствениците им.
Въпреки обвързаността си до неотдавна с държавата, гарнирана със срамни провали в България, Европа, а вече и в Азия, Левски е бялата лястовица на спонсорския пазар. На лицето на сините фланелки има два генерални спонсора. Единият е вечният Мтел, който плаща на сините за логото си неизменно от 1998-а досега. Последният контракт с телекома бе подписан през юни 2013-а, а в касата на клуба ще влязат около 1 млн. лева. Банка ВТБ Капитал също все още е спонсор на сините, при все че договорът й с Левски за 1.5 млн. евро на сезон изтече на първи януари 2013-а. Двете страни явно са стигнали до ново споразумение, което вероятно е с по-ниски финансови параметри.
Когато ВТБ стъпи на Герена, мнозина смятаха, че
това е новият собственик в сянка
nbsp;
Очакваше се под формата на спонсорство той да изплати 17-те млн. лв., с които Тодор Батков е кредитирал отбора, след което да придобие акциите му. Левски има договор и със световния гигант в производството на безалкохолни напитки Пепси, който изтича през март 2014-а. Турската верига болници Аджъбадем пък ще лекува безплатно играчите за четири и половина години, като от сделката Батков ще спести половин милион лева.
Никой засега не иска да хвърля парите си в новия ЦСКА, независимо че по думите на изпълнителния директор Александър Тодоров клубът ще се издържа от реклама и трансфери. Освен аналогичен контракт с този на Левски за лечение на играчите в турските клиники армейците останаха само с
договора с другия мобилен оператор
nbsp;
Глобул, чието лого ще носят на екипите си до 10 септември. Според досегашните му клаузи червените прибираха по 500 хил. евро на година, плюс бонуси за спечелване на шампионската титлата, купата или влизане в групите на Шампионската лига и Лига Европа. Глобул даваха специална премия и при победа над Левски и техния основен пазарен конкурент – Мтел.
Остава вариантът да продължим сътрудничеството с Глобул, ще се видим с техните ръководители, каза Тодоров. Но според други източници компанията ще се откаже да подпомага отбора заради неяснотата около новите собственици на Армията.
Всъщност, много имена на големи фирми бяха спрягани за генерални спонсори на ЦСКА, само че нито една не е потвърдила интерес. От пресслужбата на Лукойл съобщиха, че не са провеждали срещи и разговори за финансово подпомагане. С подобно изявление излязоха и от Асарел-Медет. Заговори се за германския автомобилен гигант Ауди и китайския автопроизводител Грейт Уол. По-вероятно е обаче
Гриша Ганчев да пази логото на Грейт Уол
за собствения си отбор Литекс. Компанията търси реклама предимно на европейския пазар, а в този си вид ЦСКА едва ли скоро ще припари до евротурнирите. За разлика от ловчанлии, които са един от основните фаворити за титлата. Оранжевите имат спонсорски договори с Глобул, който изтича през октомври 2013-а. Литекс носи на фланелките си логото на предплатената услуга на оператора – b-connect. Споразумението е от 2010-а и включваше бонуси за добро представяне, като за спечелената титла през 2011-а клубът бе възнаграден с чек за 65 000 евро. Любопитното е, че при обиските на имотите на ромския бос Кирил Рашков в Катуница свидетел потвърди, че е намерен банков ордер, с който Цар Киро е превел 430 хил. долара на тима. Но от Литекс опровергаха информацията.
Евробойците Лудогорец и Ботев (Пловдив) са корпоративно обвързани със собствениците си, което личи и от рекламните надписи на екипите им. Спонсор на зелените от Разград, които са на прага на групите на Шампионската лига, е параходство Български морски флот АД и на фланелките им стои марката, с която компанията е известна на международните пазари – NAVIBULGAR. През 2011-а свързано със собственика на Лудогорец Кирил Домусчиев дружество взе 70% от акциите на Български морски флот срещу 440 млн. лева. Клубът има спонсорски договор и с Корабостроителен и кораборемонтен завод МТГ – Делфин. А телекомуникационният гигант Виваком е генерален спонсор на детско-юношеската школа. Другите рекламирани от Лудогорец компании – Биовет и Хювефарма, са от фармацевтичния бранш и влизат в бизнес портфолиото на братя Домусчиеви.
Основен спонсор на Ботев (Пловдив) е Корпоративна търговска банка. Друг спомоществовател е застрахователната компания Виктория, също свързана с банкера Цветан Василев. Още през 2010-а двамата спонсори
даваха на жълто-черните 600 000 лв.
годишно, а сега сумата вероятно е нараснала. Ботев рекламира и Технологичен център – Институт по микроелектроника ЕАД, който по документи е собственик на 90% от акциите на футболния клуб.
Положението в останалите тимове в А група не е розово. Локомотив (София) носи на фланелките си името на ресторанта Каса Бояна, собственост на клубния ръководител Иван Василев. Черно море популяризира застрахователната компания Армеец, докато Черноморец уреди до края на годината бургаския строителен хипермаркет Мастерхаус. Ако сметнем общата сума, която спонсорите дават на 14-те ни елитни клуба, тя няма да надхвърли годишната заплата на Димитър Бербатов във Фулъм.















