Вихрушка от скандали отнесе шефа на ЕСО

Migration Image

След скандал в икономическото министерство, предизвикан от публикация на в. БАНКЕРЪ, министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев през седмицата бързо прекрои борда на директорите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Изпълнителният директор Иво Лефтеров скоропостижно освободи креслото си.

Нека припомним, че преди две седмици (бр.35) под заглавие ЕСО стопли офшорки със студения резерв огласихме един абсурден търг, една изпипана за часове от енергийния оператор обществена поръчка. С него чиновниците му поставиха своеобразен за нашенската администрация рекорд по експедитивност. Със скоростта на светлината ЕСО изля в джобовете на частници близо 5 млн. лв. държавни пари, като осигури съответното разрешение от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, пусна обявлението, проведе състезанието и обяви резултатите от обществена поръчка за изкупуване на т. нар. студен резерв. И някак съвсем случайно спечелили единствено и само частни ТЕЦ-ове. И всичко това без знанието както на Министерството на икономиката и енергетиката, така и на ведомството, на което е подопечен операторът – Българския енергиен холдинг.

Хората на Драгомир Стойнев

спестиха обясненията

nbsp;

дали нашата публикация е предизвикала тази бурна кадрова реакция, но запознати с кухнята ни разказаха, че именно след нея Българският енергиен холдинг е извършил проверка, а резултатите от нея не само са потвърдили фактите, които изнесохме, но и констатирали доста по-голям размах в действията на бившето вече ръководство на системния оператор. Резултатите са се оказали такива, че докладът вече е поел пътя към държавното обвинение. Но в момента едва ли някой би се съгласил да огласи данните от него, тъй като докато прокуратурата не се произнесе по случая, това няма да е от полза за дознателите.

Сега изборът на Стойнев за овакантения стол на Лефтеров е паднал върху 54-годишния Валентин Колев, доцент по Техника на високите напрежения в катедра Електроенергетика към Технически университет. От биографичната му справка на страницата на университета става ясно, че професионалните интереси на Колев са в областта на техниката на високите напрежения, проектиране, пускане и въвеждане в експлоатация на ВЕИ, либерализираните електроенергийни пазари и мениджмънта. В Търговския регистър вече са подадени данните за извършената смяна, но до редакционното приключване на броя тя още не беше вписана.

Според информационната система Дакси Колев участва в няколко търговски дружества. Първото е Ерконтрол ООД, в което дяловото му участие е 36%, а съсобственици заедно с него са Камен Матеев (36%) и Петър Наков (28%), второто е едноличната му фирма Валко – Валентин Колев и третото Равда – Хидро ООД, в което той притежава 250 от общо 5000 дяла. Другите са разпределени между съдружниците му Васил Славов (1000 дяла), Лейла Рамаданова (750 дяла), Стоичко Тодоров (1250 дяла) и Тодор Тодоров (1750 дяла). Колев е член на управителните съвети на две неправителствени организации – Сдружение Българска Национална Енергийна Агенция и Сдружение Българска браншова камара на енергетиците.

Заедно с Лефтеров от държавното дружество си отива още един член на съвета на директорите на системния оператор – Камен Тодоров. Неговото място ще заеме Северин Въртигов, който досега беше началник на отдел в Българския енергиен холдинг. Справка в информационната система Дакси показва, че Въртигов

има участия в четири търговски дружества

nbsp;

Първото е В и В България ООД, чийто капитал дели поравно с Петко Вълков. Второто е Агробюти 2000 ООД, където Въртигов е равностоен съдружник с Мартин Захариев, в Три стар мениджмънт ООД капиталът се разпределя между него и съдружниците му Цанко Петров и Ивайло Димчев. Самата компания пък притежава и половината от дружеството с ограничена отговорност Три стар фууд, заедно с Валери Стефанов.В четвъртата компания Би Ен Ей Консулт ООД Въртигов притежава 2000 дяла. Тук негови съдружници са Анна Найденова и Сийка Аврамова, които държат по 1500 дяла. Предметът на дейност на всички фирми, в които новият член на директорите на системния оператор има участие, е свързан с търговия, консултантски и правни услуги.

Единственият от директорите на ЕСО, който остава в ръководството му, е

представителят на държавата в него

– заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов. Той е бил изпълнителен директор на оператора между 2007 и 2010-а. Мястото си в сегашното управително тяло той зае ден след като премиерът Пламен Орешарски го назначи за заместник на Стойнев с ресор енергетика.

И Айолов беше свързан със скандал – заради договора за здравно осигуряване с фонда Далл Богг Живот и здраве, който е подписал без обществена поръчка през 2009-а, когато е бил шеф на системния оператор. Година по-късно пък Агенцията за държавна финансова инспекция му е съставила три акта отново заради погазване на Закона за обществените поръчки. Но както можем да се досетим, по-късно Административният съд ги отмени.

Според информационната система Дакси Айолов е бил сред акционерите на пенсионноосигурителното дружество Алианц България, но очевидно вече е прехвърлил това си участие другиму. От протокол от общо събрание на едноличното акционерно дружество Техенерго (от 1 юли 2013-а), което е собственост на свързания с енергийния бос Богомил Манчев Енергоремонт холдинг, става ясно, че след като вече е назначен за заместник-министър с ресор енергетика, Айолов е бил освободен от длъжност като член на съвета на директорите на енергийната компания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст