Ще берем ядове с новите пари от Европа

Зинаида Златанова отнесе много критики от депутатите в Комисията по еврофондовете.

България ще срещне много трудности с договарянето и усвояването на европейските фондове през новия програмен период, се разбра след заседанието на ресорната парламентарна комисия в сряда (11 септември). Градусите в залата се вдигнаха драстично след завръщането на депутатите от ГЕРБ, най-активни от които очаквано бяха бившите министри Томислав Дончев, Лиляна Павлова и Ивайло Московски.

Вицепремиерът Зинаида Златанова, която отговаря за европейските фондове, съобщи на народните представители, че третият вариант на споразумението за партньорство, подготвен от България, най-накрая е бил приет от Брюксел като достатъчно зрял и вече може да започне обсъждането му между отделните дирекции на Еврокомисията. Това ще стане през октомври, вероятно ще има още препоръки, но добрата новина е, че вече сме преминали на един нов етап, каза тя. Оптимизмът й обаче бързо бе попарен. Председателят на Комисията по еврофондовете Младен Червеняков попита защо все още нямаме закон за управление на средствата от ЕС и мисли ли се за създаването на единен орган – агенция, която да носи отговорността за тях? Както и дали се работи за прехвърлянето на Агенция Пътна инфраструктура от регионалното министерство към транспортното? Оказа се, че това не са негови произволни хрумвания, а конкретни искания на Брюксел, изложени в писмо, изпратено до премиера Пламен Орешарски още през юли.

В интерес на истината, закон за управление на европарите бе подготвен по време на управлението на Томислав Дончев, но той така и не успя да стигне до парламента.

Още в началото на юни прочетох проекта, и то два пъти. Смятам, че в него наистина има много смислени моменти, които могат да се използват. Но не го придвижихме напред по чисто практически съображения. Да правим подобна реформа е много рисково само шест месеца преди началото на новия програмен период. Тя е трябвало да започне поне две години по-рано. Поради тази причина преценихме, че е по-безопасно да оставим сегашната система, заяви Зинаида Златанова. Сегашната обаче е пълна с дефекти. Доказателство за това са представените пред депутатите данни, че към 10 септември от Брюксел са сертифицирали 35.35% от разходите за всички европейски програми. Ръстът спрямо отчетените през март 27.61% е очевиден, но е очевидно също така, че няма да усвоим маса пари.

България ще загуби средства тази година, ще загуби и следващата. Към края на периода няма да сме усвоили 100%, няма да са и 90 на сто. Не искам да търся субективна отговорност, но това е урокът от този програмен период, призна и Златанова.

Думите й изобщо не се понравиха на депутатите, които ги определиха като много притеснителни. Все пак говорим за живи пари, които могат да се завъртят в икономиката, в данъчната система. Трябва да се постави точна диагноза, да видим къде са допуснати грешки и да си извлечем необходимите поуки. Обществото и гражданите очакват реален напредък, изтъкна депутатът от ДСП Джевдет Чакъров. За разлика от него, Томислав Дончев смята, че подобни равносметки изобщо не бива да се правят сега, тъй като ще подействат демотивиращо на чиновниците. Подкрепи го и Лиляна Павлова. Администрацията вече е в ступор – отбеляза тя – защото не знае ще има ли оставка на правителството, или не. Забавихте се с два месеца, през които можеше да се организират търгове и да се проведат процедури за избор на изпълнител. Бившият строителен министър за пореден път остро разкритикува действията на приемничката си Десислава Терзиева, която уволни ръководителя на управляващия орган на оперативната програма Регионално развитие Деница Николова с доста мъгляви мотиви.

Още по-неприятното е, че закъсняваме и с подготовката за новия програмен период. Според Джевдет Чакъров липсват редица стратегически документи – в областта на здравеопазването, образованието, администрацията, цифровизацията, отпадъците, ВиК сектора, рибарството и аквакултурите. Той напомни, че сега ще имаме проект на споразумение за партньорство и ще се наложи тези сектори тепърва да се нагаждат към него. Европейската комисия ще дава пари за реформи, а ние не сме готови за тях. Отново ще вървим след това, което трябва да се случва, допълни Младен Червеняков.

Вицепремиерът Златанова не отрече, че има сериозно забавяне по стратегическите документи, но работата била форсирана и до края на годината те щели да са готови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст