Сериозно преразпределение на дяловете, драстично свиване на оборотите и скромни печалби. Такава е накратко ситуацията на българския телекомуникационен сектор днес и прогнозите са, че тя ще става все по-мрачна.
Кризата, новите регулации и пренасищането на пазара дотолкова са изпилили надценките, с които до неотдавна учтиво ни сурвакаха GSM-операторите, че човек може да се обърка дали това са същите компании. Печалбата на Мобилтел за 2012-а е 92 млн. лв., докато през 2010-а тя бе над 220 милиона. Виваком пък е минала на червено с 39 млн. лв., след като през 2011-а отчете скромните 9.2 млн. лв., а година преди това – 113 млн. лева. За Глобул официални данни няма, но няма и причини да смятаме, че положението при него е доста по-различно.
Показателно за сътресенията в сектора е, че за четвърта поредна година кесиите на мобилните оператори отъняват с общо около 200 млн. лева. От публикувания неотдавна доклад на Комисията за регулиране на съобщенията се разбира, че през 2012-а приходите на Мобилтел, Глобул и Виваком от мобилни телефонни услуги са се свили с цели 12.1% и вече са само 1.52 млрд. лева. За първите шест месеца на 2013-а данните са още по-негативни (виж карето). А през 2008-а трите оператори изкараха от GSM-телефонията над 2.2 млрд. лева.
Лъвският пай от баницата все още държи Мобилтел, но именно той е понесъл и най-големия удар. Оборотът на компанията за 2012-а се свива с над 11% и вече е само 896.6 млн. лева. А постъпленията от мобилни гласови услуги са 679.7 млн. лв., което представлява 44.6% от пазара. На практика телекомът се е простил с нови 3.9% от парите, които се въртят в тази сфера. Интересното е, че всички тези загуби на Мобилтел са се превърнали в приходи за Виваком, чийто пазарен дял нараства до 19.3 на сто, или малко над 294 млн. лева. Въпреки това общият оборот на бившия държавен оператор за 2012-а също се свива, макар и с по-малко от 4%, до 862 млн. лева.
Без промяна са позициите на Глобул, който продължава да държи 36.1% от мобилната телефония, което е 550 млн. лева. Всички постъпления на фирмата за миналата година са 807 млн. лв., което представлява спад от близо осем на сто. Представянето на Глобул обаче може да се приеме за впечатляващо поради обстоятелството, че той все още държи на консерватизма. За разлика от него, конкурентите му Мобилтел и Виваком предпочетоха да инвестират значителни суми за развитието на нови услуги. След придобиването на Мегалан и Спектър Нет първият GSM оператор у нас предложи на потребителите си не само мобилен, но и фиксиран интернет, както и цифрова телевизия. Отделно инвестира и в пилотното изграждане на 4G мрежа. Колкото до бившия държавен телеком, той атакува още по-сериозно телевизионния пазар, пускайки сателитната Виваком ТВ, а изгради и оптична мрежа от най-ново поколение, предлагаща свръхскоростен интернет и телевизия с още по-добро качество. Това позволи на Мобилтел и Виваком днес да предлагат редица пакетни услуги, включващи както мобилен и фиксиран телефон, така и кабелен интернет и телевизия.
Впрочем и в доклада на Комисията за регулиране на съобщенията се посочва, че именно пакетните услуги са бъдещето на пазара на електронни съобщения. Достатъчно е само да споменем, че приходите от този сегмент са се увеличили през последната година с цели 30% – до 310.6 млн. лева. Най-значителен е ръстът при услугата, включваща телевизия, фиксиран и мобилен телефон – 11.2 пъти спрямо 2011-а. Забележителен е ръстът на приходите и при четворните пакети, предлагащи освен изброените три услуги и интернет (9.5 пъти).
Значителното нарастване на годишна база при приходите от горепосочените пакетни услуги с включена мобилна гласова услуга се дължи, от една страна, на разнообразяването на асортимента, включващ различни комбинации от електронни съобщителни услуги, предоставяни от мобилните предприятия. От друга страна е фактът, че те започват да се предоставят сравнително скоро, обясняват от регулаторната комисия.
Трудно може да очакваме обаче, че развитието на сектора ще продължи със сериозни темпове. Причината е, че големи инвестиции вече не се правят, а намеренията занапред са още по-скромни. През 2012-а например вложенията в изграждане и поддържане на обществени електронни мрежи и услуги са били едва 548 млн. лева. За сравнение, през 2011-а похарчените за модернизация и развитие средства са близо 720 милиона. По-рано надхвърляха и милиард, а тази година трудно ще минат и 450 млн. лева. Поради всичко това можем да сме сигурни, че бъдещето на телекомуникациите ще е свързано с преразпределение на сегашните абонати, намаляване на средните месечни разходи за клиентите, предлагане на множество промоции, отстъпки от абонаментите, включване на допълнителни минути и други. Съответно до големите печалби ще се стига все по-трудно.
nbsp;
nbsp;
Абонати
При слабите показатели за приходите на трите мобилни оператори броят на активните СИМ-карти у нас е достигнал рекордните 10 780 732 през 2012-а (с 2.9% повече от 2011-а). Това показва, че телекомите печелят все по-малко от клиентите си.
Колкото до самото разпределение на абонатите, може да се каже, че се запазва тенденцията от предишната година. Очевидно пълната излагация при въвеждането на новата система за отчитане в Мобилтел и последвалите фактури с надути нереални сметки, които много хора бяха задължени да плащат въпреки явните грешки, продължава да оказва влияние. Фирмата губи нови 115 хил. СИМ-карти. Почти всички разочаровани са преминали към Виваком, докато при Глобул няма съществена промяна в броя на потребителите.
Любопитно е, че 63% от всички клиенти имат сключен договор с някой от операторите, докато останалите ползват предплатени услуги.
nbsp;
nbsp;
Картинката през 2013-а
За второто тримесечие на тази година положението и на трите мобилни оператори продължава да се влошава, независимо че всички отчитат ръст на абонатите си. Най-драстично е понижението в приходите на Мобилтел, които на годишна база се сгромолясват с цели 20.4% и достигат 198 млн. лева. Печалбата на компанията преди данъци, лихви и амортизация пък намалява с близо една трета – до 84 млн. лева.
Постъпленията на Глобул през второто тримесечие се свиват с 15.1% спрямо същия период на миналата година и вече са 170 млн. лева. Печалбата на оператора обаче спада по-бавно – с 12.3%, и е 66.8 млн. лева.
Най-стабилно изглежда Виваком, която губи само 9.2% от приходите си. Така бившият държавен телеком излиза на първо място по този показател с отчетените 203.8 млн. лева. Положителният финансов резултат преди данъци, лихви и амортизация обаче се свива с 14.6 на сто – до 78.6 млн. лева.