Европа остана на върха в световната спортна пирамида, след като германецът Томас Бах бе избран да ръководи Международния олимпийски комитет с мандат за следващите осем години. Той ще замени на президентския пост белгиеца Жак Рох, под чието ръководство олимпийското движение се изчисти от корупционните скандали, допингът бе преследван строго, а телевизионните права за олимпиадите станаха запазена марка, носеща милиарди долари печалба. Досегашният ръководител на Германския олимпийски комитет има впечатляваща спортна и професионална визитка.
Томас Бах е
олимпийски шампион по фехтовка
nbsp;
от Монреал 1976-а, а година по-късно със съотборниците си печели и отборната световна титла. Юрист по образование, той е избран за член на МОК през 1991-ва заедно с Жак Рох. Впоследствие се изкачва по всички стъпала в йерархията – член е на изпълкома, вицепрезидент на комитета от 2000 г. насам, а освен това е оглавявал юридическата комисия и тази по спорт и право. С активното участие на Бах в Германия бе осъществена колосална спортна реформа. Германският спортен съюз и местният Национален олимпийски комитет се обединиха в Олимпийска спортна конфедерация. Тя съчетава функциите на спортно министерство и олимпийски комитет и в нея участват 90 хиляди спортни клуба с 27 млн. членове. За заслугите си Бах е кавалер на най-значимите ордени на Бундесрепубликата.
Два скандала обаче хвърлят сянка на съмнение върху иначе успешната му спортна кариера. Неотдавна в документалната поредица Спорт Инсайд на телевизионния канал WDR бе излъчено предаване, поставящо под въпрос
феърплея и личните качества
на бившия спортист. В разследването на журналистите се посочва, че олимпийският шампион на рапира е използвал като млад фехтовач мокра ръкавица, за да деактивира електронната система за отчитане на точките. Но по-сериозното обвинение е, че името на Бах фигурира в списъците на сдобилата се с мрачна слава източногерманска тайна полиция Щази. Той е обвинен и че като член на Арабско-германската търговска камара е участвал в заговор за разпространяване на антиизраелски настроения. Любопитното е, че говорителят му се задоволи да нарече твърденията пълни глупости, а самият Бах добави, че няма какво да добави. Според някои специалисти това е бил организиран опит от страна на конкуренцията да бъде бламирана неговата кандидатура за най-високия пост в спортната йерархия.
Юристът се измъкна сух и от допинг скандал, възкръснал от 70-те години на ХХ век. Част от изследване на берлинския университет Хумболд за употребата на допинг изтече във вестник Зюдойче Цайтунг. От текста се разбира, че западногерманските власти са
спонсорирали медицински проучвания
за влиянието на анаболните стероиди, тестостерона и ЕПО (кръвния допинг) върху спортните постижения. А върховете в кариерата си Бах достига именно в края на десетилетието. Той обаче превърна дефекта в ефект с изявлението, че именно Германският олимпийски комитет е поръчал научния труд.
Колегите ми от изпълкома на МОК знаят за това изследване и са уверени, че аз съм ръководител, доказал нулевата си толерантност към допинга. Борбата срещу него ще бъде основна цел на моя президентски мандат. Разочароващо е, когато атлети от ранга на Тайсън Гей и Асафа Пауъл бъдат уличени в измама. Но това показва, че антидопинговата система работи успешно. Вероятно никога няма да спечелим тази война, но нашата мисия е да изчистим съмненията, витаещи около коректните спортисти, защити се бъдещият президент.
По време на предизборната борба, проведена под мотото всички срещу Бах, се появиха и съмнения за търговия с влияние. С обиграни лобистки похвати германецът бе спечелил на своя страна изпълкома на МОК. Но най-голямото му завоевание бе да има зад гърба си фигура като шейх Ахмад Ал-Сабах. Според мнозина именно
шейхът на Кувейт дърпа конците
зад кулисите на олимпийското движение. Ал-Сабах е президент на могъщата Асоциация на националните олимпийски комитети, която разпределя към 400 млн. долара от парите на МОК към националните асоциации и несъмнено е една от най-влиятелните личности в спорта. Той помогна на Салман Ал-Халифа да оглави Азиатската футболна федерация, както и на Мариус Витцет да застане начело на СпортАкорд – спортна организация под шапката на МОК, в която членуват 91 пълноправни и 16 асоциирани членове. По етичните правила членовете на олимпийския комитет не могат публично да обявяват подкрепата си за някой от кандидатите за президент или да му оказват подкрепа отвътре. Но шейхът заяви пред германски телевизионен канал, че иска именно д-р Бах да бъде следващият ръководител и че ще направи всичко по силите си германецът да успее.
Всички шестима претенденти направиха сходни предизборни кампании с основна мисия да надградят върху стабилните спортни основи, завещани им от Жак Рох. Обещанията бяха за намаляване на финансовата стойност на олимпийските игри, за обръщане към младото поколение, за борба с допинга и незаконните залагания. Но Томас Бах ще има два приоритета, нетърпящи отлагане. Първият е да осигури безпроблемното и навременно провеждане на Сочи 2014. Както БАНКЕРЪ вече писа, игрите в руския морски курорт ще струват невижданите досега 50 млрд. долара. Въпреки това изграждането на съоръженията и инфраструктурата се бави, а проблем е и твърде топлият за зимна олимпиада климат.
Другият казус е далеч по-сложен
Летните игри през 2016-а са заплашени от масовите протести, залели неотдавна Бразилия. Особено драматично и изпълнено с насилие бе недоволството в Рио де Жанейро, избран за домакин на игрите. Бах смята, че МОК трябва веднага да започне кампания, с която да разясни на местните граждани какви са предимствата и облагите от това да приемеш олимпиада.
След това, което видяхме на футболния турнир Конфедерейшънс къп, смятам, че е необходимо да действаме незабавно. Ще кажем на хората, че олимпийското село е възможност за тях впоследствие да си купят нови апартаменти на сносни цени, а освен това трафикът в града значително ще се облекчи с изграждането на инфраструктура. Отворени сме към диалог, за да решим съвместно част от социалните проблеми в Бразилия, подчерта новият президент на МОК.