Около 10 млн. необходими за подмяна на линейките

Migration Image

Над 2 млн. лева са необходими за първоначална подмяна на линейките и закупуване на оборудване за тях, съобщи във Велико Търново здравният министър Таня Андреева. А за цялостна подмяна на всички коли са необходими допълнително още между 5-10 млн. лева.

Тя обяви, че парите вероятно ще дойдат по проект на ведомството от Фонда за устойчиво развитие на регионите. Той беше създаден от кабинета с изготвянето на бюджета на 2014 година. Общият му му размер за догодина ще е 500 млн. лева, като за парите ще могат да кандидатстват както общините, така и министерствата.

Друга промяна, която предстои през 2014-а, е свързана със Спешната помощ и въвеждането на телемедицината. Става въпрос за изграждането на директна онлайн връзка с екипите от центровете за спешната помощ. bdquo;Идеята е да се създадат прототипи на малки спешни болници от типа на bdquo;Пироговrdquo; ndash; bdquo;малки пироговчетаrdquo;, но не в такива мащаби, уточни здравният министър. По думите й всеки един от екипите ще има връзка с лекарите от тези центрове, които ще могат във всеки един момент да се намесят и да дадат съвет за лечението на пациентите.

Андреева допълни, че навсякъде по света високоспециализираните болници се правят конферентни разговори със специалисти от други лечебни заведения или други държави. Това дава и възможност в реално време да се обменят резултати, рентгенови снимки например. Вероятно обаче ще имаме проблем с намирането на достатъчно специалисти за тази новост, смята още тя.

Андреева уточни, че министерството е подготвило концепция за развитието на Спешната помощ. Вероятно тя ще бъде пусната за обществено обсъждане до две седмици. nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С оглед на по-високите цени по българското Черноморие, къде ще избере да почивате това лято?

Подкаст