Възмездието за Алфа банк буксува

Никой не знае къде са парите

Мегаделото срещу бившия касиер на Алфа банк Петко Митевски забуксува надълбоко и вече отлежава за новата 2014 година. Обвиненият, че буквално е изпразнил касата на клона на втората по големина банка в Гърция – става дума за липсата на над 21 млн. лв., изнесени в сакове, се яви абсолютно сам и напълно беззащитен в съдебната зала. Причина за липсата на защитника на Митевски – адвокат Георги Варадинов, се оказа служебен неотложен ангажимент в Специализирания наказателен съд, свързан с друг съдебен процес, насрочен още на 9 септември тази година.

Председателят на 22-ри състав на Софийския градски съд Николай Младенов нямаше друг избор, след като подсъдимият категорично отказа да се защитава сам, и поиска отлагане на делото. Държавното обвинение в лицето на прокурор Евгени Стоянов също се съгласи, индиректно го подкрепи и Ина Лулчева, която този път е заела мястото на частното обвинение като довереник на ощетената Алфа банк. След кратко съвещание магистратите насрочиха следващия съдебен процес за 22 януари 2014 година. Тогава са призовани свидетели, сред които колеги и началници на подсъдимия, както и вещи лица, които ще представят пред Темида счетоводни и графологични експертизи.

При проверката на явилите се свидетели стана ясно, че призовка не е изпратена единствено на Оливие Хол, бившия шеф на касиера крадец. След обира той заминал на работа в Швейцария и тепърва ще стане ясно дали ще бъде търсен от съда за разпит, или не.

Наблюдаващият прокурор коментира накратко за Параграф 22, че обвиняемият е присвоил определна сума пари, която е изнесъл на три пъти от банката. Как е възможно да бъде изнесена толкова голяма сума пари, и то само на три транша, както и други подробности около обвинителния акт, прокурор Стоянов не пожела да разкрие.

Адвокат Лулчева също отказа да коментира. А представителят на Алфа банк Одисеос Закаракис сподели, че на този етап е още много рано да се дават каквито и да е изявления. Той обеща, че след като процесът вече започне по същество, ще изрази мнението на представляваната от него банка.

Петко Митевски е обвинен в длъжностно присвояване в особено големи размери – на 21 201 430 лв. от гръцката Алфа банк, където работел като главен касиер. Според прокуратурата престъплението е извършено в периода 2008 – 11 май 2010 година. Обвиняемият собственоръчно изнасял от банката големи суми пари, скрити в чанта. Докато касиерът се занимавал с това, са проведени няколко вътрешни одита. Те отчели липси, за които Митевски представил съответните документи. Според държавното обвинение липсите се дължали на изпращане на различни суми до офиси на банката в цялата страна. По-късно графологичните експертизи доказали, че документите са фалшифицирани.

Единственият заподозрян в най-големия банков обир у насбеше арестуван през 2011 г. и после освободен от ареста под гаранция от 40 000 лева. Съдия Тони Гетов тогава прие, че по делото е налице обосновано предположение, че Митевски е отговорен за обира в Алфа банк, но обяви, че няма достатъчно предпоставки за постоянен арест.

Малко преди рестарта на делото на 18 ноември тази година то сякаш беше потънало в забрава. Софийската градска прокуратура избягваше коментари за следствените действия и за хода на процеса. В началото на годината прокурор по делото все още беше Пламен Георгиев, когото по-късно експремиерът Бойко Борисов назначи за председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и той все още е такъв. Адвокати на подсъдимия са исегашният защитник на Цветан Цветанов – Менко Менков, и Станислава Каракушева.

Засега разследващите работят по три версии за длъжностното присвояване и за това къде са отишли парите. Върху имуществото на Петко Митевски и съпругата му е наложен запор. Още през 2011 г. бяха запорирани лек автомобил BMW X5, джип Nissan и имоти за 500 000 лева. Част от активите се водят на името на съпругата на Митевски, която официално е била безработна в периода на кражбата. Касиерът пък получавал заплата между 1500 и 2000 лв., която не е достатъчна за стандарта на живот, който е поддържал. И до момента следа от откраднатите пари няма.

nbsp;

Съдът в Дар ес Салам гледа през август дело за голяма кражба на пари от Пощенската банка на Танзания и Африканската банка (Bank of Africa). Тогава стана ясно, че основният подсъдим в процеса е нашенецът Тодор Пеев, който бе обвинен в кражбата на общо над 14 млн. долара. Според държавния прокурор на Танзания Хелън Моши Пеев похитил парите от различни банкови сметки и от различни места. Защитата на Пеев пледира за неговото освобождаване поради това, че Пеев има две деца, а също и заради здравословното му състояние. Поради това, че обвиняемият не е танзанийски гражданин и понеже съдът не можеше да установи дали българинът е пребивавал легално в страната, както и дали е влязъл законно или не, прокуратурата възрази Пеев да бъде пуснат под гаранция. Разследването по случая продължава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст