В понеделник председателят на Кюстендилската адвокатска колегия Васил Иванов заяви пред БТА, уж от името на цялата адвокатура , че адвокати планират ефективни протестни действия от началото на следващата година с искане за промени в Закона за адвокатурата. Те заплашват да не се явяват повече по граждански и наказателни дела в съда. Общо 17 от 28 колегии в страната са приели решения, с които са подкрепили исканите промени, заяви тогава Васил Иванов.
Има дори закон,за промени на сегашния ЗА, но мненията на гилдията около него са диаметрално противоположни. За едни адвокати той е все още неготов и несъгласуван и съдържа немалко флагрантни безумия. За други законопроектът е откровена простотия, с която не си струва да се занимават. За трети този проект е самоубийствен за адвокатурата.
Според мнозина адвокати в част от текстове на този закон прозира(освен липса на юридически изказ и правнотехнически познания) и страх от конкуренцията, невъзможност за справяне със свободния пазар, дори известна доза комплекси, както и отчетлив стремеж да се обезличи ръководството на адвокатурата – централно и по места и да се създаде нещо като платена администрация от адвокати за управление на гилдията.
Прави се откровен опит да се затвори адвокатурата за външни лица и да се създаде кръг от дейности, които да са изключителен патент на адвокатите. Доста агресивно в законопроекта се отнемат правомощия на нотариусите и на частните съдебни изпълнители. Предвиждат се и промени при конституирането и функционирането на органите на самоуправляващата адвокатура, които ще обезмислят ролята на законно избраните адвокатски съвети, които да могат да бъдат бламирани на всяко събрание от произволно (или манипулирано) мнозинство.