“Ленивец” обира банкомати

Migration Image

Нов начин за източване на банкомати е в ход от края на миналата година. Това научи "БАНКЕРЪ" от потърпевши банки. Схемата е съвършено проста, но изисква детайлни познания за устройството на банкомата. За първи път се краде не от клиенти, в смисъл – от техните карти, а се източва самият банкомат, и то чрез нормална дебитна банкова карта, собственост на мошениците. Заради привидната непохватност на теглещия пари схемата вече носи името "Ленивец", коментираха хора от поддръжката на АТМ-ите.

Но нека обясним максимално достъпно за какво става дума.

Забелязали ли сте, уважаеми читатели, че след като напишете сумата, която искате да изтеглите и натиснете ПИН кода си, банкоматът (ако бъде така добър!) издава любимия ви шум – броене на банкноти. След като ги преброи, автоматиката ги поставя в едно скрито вътрешно "чекмедже". След това ви предупреждава да вземете картата си и ви я подава през флопито, през което сте я вкарали. Едва след като изтеглите картата си, парите преминават от вътрешното чекмедже във външното, отваря се един "шлюз" и си ги вземате.

Какво правят мошениците? Те работят със собствена банкова карта, в която са налични 400 лева. Това, както знаете, е дневният лимит за теглене. В момента, когато банкоматът започне да изкарва картата ви, за да си я вземете и след това да ви даде парите, злосторниците я натискат така, че да не може да излезе от флопито. След това със светкавична бързина – с неизвестно какво устройство – те бъркат във вътрешното чекмедже и вадят парите. Банкоматът е настроен така, че когато картата се "заклещи" или не си я вземете – след определено време, да кенсълира (отхвърля) операцията. Така, въпреки че парите са получени от крадците, банкоматът отчита "отхвърлена операция". Достатъчно е след това да се вземе картата и номерът да се повтори. И така до безкрайност. Наличните 400 лв. в картата си стоят непокътнати, а много пъти по 400 лв. са изтеглени без следа.

Преди тази схема дълги години на мода беше "Ливанската примка". Става дума за приспособление, което улавя банковата карта, поставена в банкомат така, че банкоматът да не може да я върне на картодържателя. След "улавянето" на картата обикновено се приближава човек, който ви предлага помощта си или действа сякаш може да извади картата. Може дори да имитира разговор със служител на банка или с човек за поддръжка на банкомата. Възможно е да се опита да научи от вас пин кода ви. Следват неуспешни опити за вадене на картата. След като се откажете от опитите си да получите обратно картата от банкомата и се отдалечите, има начин, по който престъпниците вадят пластиката, преди да дойде истинската поддръжка, и знаейки ПИН кода, източват каквото могат. Ако типът на картата позволява, могат да извършат транзакции и в интернет.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст