Държавата смени караула в БФБ

Бистра Илкова

Назначените от правителството на ГЕРБ директори на "БФБ-София" – Асен Ягодин, Васил Големански и Георги Български, сдадоха службата. Решението беше гласувано от извънредното общо събрание на 14 януари, което вся смут в душите на различни инвеститори, акционери и спекуланти на фондовата борса. По-тревожно е обаче какви сигнали даваме към чуждестранните инвеститори с нарушаването на законите и на разпоредбите на Комисията за финансов надзор. Защото такива в случая имаше.

Драмата около провеждането на събранието – два пъти с решения на Комисията за финансов надзор бяха отменяни точки от дневния му ред, постави много въпроси. Но – чудно защо не предизвика никакъв медиен интерес.

Рокадите предложи министър Петър Чобанов, тъй като държавата чрез финансовото министерство е най-голям акционер в БФБ с дял от 50.05% от капитала й. Останалите книжа държат инвестиционни посредници – банки и небанкови институции, както и различни физически лица.

Така държавата все пак свърши това, което си беше наумила. В крайна сметка, макар и нарушавайки законово утвърдената процедура по свикването на общото събрание на борсовия оператор, тя избра своите хора в новото ръководство. Предложените трима нови членове на съвета на директорите на публичното дружество – Гергана Беремска-Караджова, Иван Кутлов и Димо Спасов, сега очакват и одобрението на заместник-председателя на КФН Николай Попов, за да поемат новите си длъжности. Те не пожелаха да говорят за плановете си на новото поприще, след като се оправдаха, че им трябва време, за да влязат в час. Иван Кутлов определи поста като едно ново предизвикателство за себе си и изрази надеждата си престоят му в дружеството да е успешен.

Новият съвет на директорите разпредели постовете още на първото си заседание, състояло се веднага след общото събрание. Димов бе избран за председател на борда на "БФБ – София" на мястото на Асен Ягодин, а Беремска стана заместник-председател на мястото на Големански. Иван Такев остава изпълнителен директор, а той и Любомир Бояджиев запазиха местата си в съвета на директорите.

Доколко Министерството на финансите се е съобразило с наложените от КФН ограничителни мерки ще стане ясно след публикуването на протокола от общото събрание. Тогава ще се разбере и как са гласували дребните акционери – по неофициална информация повечето от тях са били против или са се въздържали.

Естествено, както винаги има доволни и недоволни. Юристите веднага "кръстосаха" доводите си и сега се очаква кои ще натежат. Според някои от миноритарните акционери на "БФБ-София" самото събрание е свикано в нарушение на процедурата заради пропуски от страна на самото министерство. Имало е и несъгласие с предложените кандидатури, а един от акционерите даже смята да обжалва решенията.

Вярно и че никой от новите директори няма опит в управлението на борсов оператор. Те ще участват в подготовката на приватизацията на БФБ, но решаващата роля тук ще има все пак Агенцията за приватизация, която ще избира оценителя и ще определя начина на продажба на борсата. Приватизацията така или иначе ще е в ръцете на държавата.

Важно е новите мениджъри на БФБ да успеят да активизират търговията на борсата и да я направят атрактивна за чуждестранните инвеститори, които чакаме да търгуват на нея или пък да се включат в приватизацията й. Независимо от повишените обороти спрямо 2012 г. има още много да се работи, за да стане фондовият ни пазар фактор за развитие на българската икономика. Само така ще бъдат привлечени нови компании тук, което е големият проблем в последните години. Виждаме, че пазарите в някои страни (например в Полша) успяха да се възстановят и да се развият при новите условия. А ръстът у нас, доколкото го има, е резултат от отделни спорадични сделки, и то с малко на брой компании.

Всеки инвеститор търси пазар с потенциал за развитие и новите мениджъри на БФБ трябва да работят именно в тази посока. За всеки е ясно, че в момента борсата ни не е привлекателно място за бизнес. И те трябва да обърнат тази представа така, че БФБ да стане локомотивът, който да дърпа напред развитието на капиталовия ни пазар.

 

Бистра Илкова, изпълнителен директор на БФБ от 2006 до 2010 година

 

Провеждането на извънредното общо събрание на акционерите на "БФБ-София" на 14 януари остави чувството за нещо неясно, съмнение и горчилка в съзнанието на хората от бранша. Ясно е, че не бяха спазени изискванията на Закона за публично предлагане на ценни книжа и по тази причина Комисията за финансов надзор излезе на два пъти с решение да не се гласува по точки по дневния ред. Видя се също така, че миноритарните акционери са недоволни, защото не са съгласувани предварително с тях имената на предложените нови директори. Както и от това, че нямаха предварително необходимата информация, за да вземат компетентно решение и, естествено, са гласували против или са се въздържали.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст