Неизпълнени указания довели до атентата в Кербала

Migration Image

Неизпълнени в пълен обем указания по защитата и охраната на базата "Индия" в Кербала са водещите причини за трагичния край на атаката през 27 декември 2003 г., когато загинаха четирима български военни. Това оповести днес министърът на отбраната Ангел Найденов. На пресконференцията стана ясно, че е взето решение за разсекретяване на един от основните документи, свързан с разследването и изясняването на всички обстоятелства около атаката през 2003 година.

Направените заключения са, че не е било достатъчно използването на прегради и заграждения за затваряне на всички подстъпи и подходи към базата. Също така не са били предвидени позиции на гранатохвъргачките, като основно средство за унищожаване на приближаващи се към лагера различни по вид транспортни средства. Към 2003 г. се прави извод от комисията България не е разполагала с щатно сформирани, комплектовани и подготвени организационни военни формирования за операции извън страната. Не са били отчетени огневите възможности на щатните оръжия за укрепване на огневата система за охрана и отбрана.

"Смущаващ е факта, че състоянието на фортификационното оборудване и инженерните заграждения на база "Индия" е било инспектирано за периода 27-29 ноември 2003 г. от комисия, която е била ръководена от командир на Многонационалната дивизия", каза Найденов. Оказва се, че след проверката сигурността е била оценена на 85%. Въпреки високата оценка обаче, са констатирани недостатъци. Сред тях са непълна оценка на обстановката около базата, постъпите към нея и непълното изграждане на фортификационните съоръжения. От Генералния щаб на българската армия са били получени указания за допълнително оборудване с бетонни блокове и съоръжения тип "хеско". За тази цел дори е била направена и заявка до командването на бригадата. Поради ограничени възможности за доставка обаче, са били поставени само телени заграждения и е бил устроен ров.

"Може да бъде направена и констатацията, че в голяма степен тези пропуски са били и отговорност на българския командир", допълни министърът. Той уточни, че за осигуряването на пълна физическа защита на личния състав е било необходимо изграждане на отбраната в пълен обем, съгласно класическите изисквания, но се твърди, че съществуващите градски условия и усилията на коалицията за постигане на отношения на доверие с местното население не са позволили изпълнението на тези задачи. Констатира се и недостатъчно информация за терористичните групировки към декември 2003 г., което обаче се отнася като цяло за коалицията, а не само за българския военен контингент. В допълнение са отчетени слабости в координирането на действията между щаба на полската бригада и българския пехотен батальон.

По думи на Найденов, в доклада няма информация за направена оценка на хората в мисията. Той уточни обаче, че е бил извършен подбор на кандидатите в контингента като са били подадени 753 рапорта, а след поредица от отсявания заминават 460 души. "След направен анализ на този доклад, Съвета по отбрана не намира виновно поведение в никое длъжностно лице, на което да бъде вменена дисциплинарна отговорност по случая", каза още министърът.

По въпроса за разсекретяването е работила девет члена комисия под ръководството на бригаден генерал Стефан Петров, директор на Дирекция Операции и подготовка, която е завършила своята работа на 16 януари взела разрешение. "Целта беше да се прегледат документите и да се направят публично достояние онези, които хвърлят светлина върху събитията както на 27 декември, така и действията преди и след атаката", обясни Найденов. Той допълни, че първоначално са били размножени пет екземпляра на доклада, разпределени съответно между регистратурата на Министерство на отбраната, президента, председателя на Народното събрание, министър-председателя, Военно окръжна прокуратура. В последствие за разпратени копия и до други институции с отношение към документа. Министърът уточни, че след премахване на нивото на класификация, достъпът до този доклад ще се осъществява по реда на Закона за достъп обществена информация. При заявено желание ще може да се получи доклада на носител по избор. До момента пък има заявени 15 заявки за достъп до него.

 

Мая Иванова

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст