Искането на хората за морал в политиката може да е закъсняло след толкова много разочарования в годините на прехода, но днес и за в бъдеще то е безспорно. Това каза президентът Росен Плевнелиев на пресконференция по повод втората година от встъпването му в длъжност.
По думите му най-тежкият дефицит днес, който трябва да преодолеем, е липсата на доверие.
Държавата трябва да застане зад своето гражданско общество, каза още президентът . Подадената ръка от гражданите за промяна и реформи е историческият шанс, за които говорих през годината и който се надявам да не се превърне в исторически срам, ако гражданската енергия бъде пропиляна, а политиците не променят нищо, посочи Плевнелиев.
Президентът заяви още, че приоритет на приоритетите за България трябва да бъдат работещите институции, защото идеите на политиците и на гражданите могат да намерят своята реализация само чрез институциите.
Плевнелиев съобщи, че през февруари ще свика КСНС по темата за финансирането на стратегическите приоритети на България чрез механизмите на ЕС и Договора за партньорство с ЕК за периода 2014-2020 г.
Държавният глава коментира още, че е мит, че президентът разединява. „Ако замитах проблемите, посочени от гражданите, аз бих бил президентът разединител", заяви Росен Плевнелиев.
„Ако подкрепях определени политически субекти и заемах страна в техните атаки и контраатаки, аз бих бил президент разединител. Направих точно обраното. Подкрепях не една или друга партия, а гражданското общество с неговите справедливи искания и ще продължа да го правя, подчерта Плевнелиев.
Според него е друг мит това, че политическата класа в България трябва да бъде изметена. Мит е, че е необходима коренна промяна на системата, рестартиране на държавата и още много подобни ефектно звучащи решения. Този мит е особено опасен, каза президентът.
"Подкрепям строителството на газопровода „Южен поток” при съобразяване на проекта с изискванията на европейското законодателство и изпълнение на проекта по европейските правила и на пазарни цени. Работим усилено за диверсификация на страната чрез строителството на газови интерконектори, како и концесия за добив на газ в Черноморския шелф на България. Стратегически важен за страната е газовият интерконектор България – Гърция, осъществяващ връзката с газопровода Транадриатическия газопровод, по който ще тече газ от Азербайджан за Европа”, допълни държавният глава.
„България е важен фактор за стабилизирането и европейското развитие на държавите от Западните Балкани. Работим за добросъседство, европейско развитие и просперитет на Балканите. Заздравихме отношенията с държавите на Балканите, които никога не са по-добри, а перспективите за развитие в региона – толкова силни. Получаването от Сърбия на дата за преговори в присъединяване към ЕС е стратегически важно за мира и просперитета на Балканите”, каза още Плевнелиев.