Ваучер за отстъпки при гласуване, предлагат от НДСВ

Migration Image

Пускаш бюлетината в урната и в замяна на това получаваш ваучер, с който ще можеш си намалиш местните данъци и такси, данък смет, сгради или този за колата. Това са част от идеите на Национално движение за стабилност и възход (НДСВ), с които да бъде въведено всеобщото задължително гласуване. Според лидера на движението Антония Първанова не рестрикции, а стимули и ползи ще помогнат тази идея да бъде възприета от обществото. Такива например са въвеждането на данъчни отстъпки или облекчения при плащането на административни такси. Идеите бяха представени на дискусия, на която присъстваха граждански движения и партии, сред които "Обединени земеделци", "Български демократичен форум", "Национален форум за обединение" и други, които подкрепят задължителното гласуване.

"В обществото има огромно напрежение по отношение на представителството на всички български граждани и възможността им да участват пряко в управлението на страната. Пряко не значи 7 млн. българи да заявят еднолично своята позиция, но да могат да усещат, че българският парламент представлява голяма част от българските граждани и с това печели доверие и достъп за всички", заяви Първанова.

Европейският депутат смята, че с тези действия ще се постигне реално по-висока избирателна активност, ще бъде намалено влиянието на купения вот, както и ще бъдат ударени партиите на статуквото.

На дискусията бяха представени редица други предложения, като това да бъде намалена границата за влизането в парламента, от четири на три процента, тъй като страната ни е в демографска криза и населението непрестанно намалява. Освен това се предлага да бъде въведено електронното гласуване по начин, който да не позволява злоупотреби. Това ще реши проблема с адресните регистрации и ще помогне на българите зад граница да упражнят своето право на вот, смятат от НДСВ. Тези, които не упражнят правото си на глас да се "наказват" с 5-процентна такса, при плащане на годишните данъци или използването на други услуги на държавната администрация.

Участниците в дискусията засегнаха и въпроса изборите да бъдат провеждани в един от работните дни – вторник, сряда или четвъртък. В този случай работодателите ще трябва да отпускат около 2 часа на всеки свой служител, който да може да отиде и да гласува. Идеята за това изборите да не бъдат провеждани в края или началото на седмицата е да не се събират няколко поредни почивни дни, в които хората често заминават извън града.

 

 

Петър Петров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст