Бизнесът изпревари банките в преследването на длъжници

Migration Image

Най-много съдебни дела за събиране на просрочени задължения се образуват вече от търговци, т.е. бизнесът е най-активен, следват банките, публичните вземания на общини и държавни органи и гражданите.Това обяви Георги Дичев – председател на Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители, цитиран от БТА. Според него се вижда и без цифри, че и за бизнеса, и за хората кризата все още не е отминала.

По делата срещу длъжници и потребители на “бързи кредити” е много сериозно разминаването между номиналния дълг и крайната сума за плащане, твърди експертът. Нашият анализ на оплакванията на хората сочи, че именно при малките задължения понякога се получава дисбаланс между дълг и разходи по изпълнението, а тези дела всъщност са най-много като бройка. Съдебният изпълнител настоява за незабавното въвеждане на електронните запори.

Според Дичев два са най-големите проблеми за страните по изпълнителните дела – единият е този, който би се решил с електронните запори, а другият е бавното и мъчително събиране на информацията за длъжника заради заплащането на такса за всяка отделна справка на държавен или общински орган, което освен че значително оскъпява производството понякога води и до невъзможност да си свършим работата, тъй като некоректни длъжници успяват да прехвърлят имуществото си на трети лица, докато частен съдебен изпълнител се опитва да събере информация за него и да го запорира, посочи той.

Дичев предлага да се въведе една единствена държавна такса, която да покрива разходите на общините и държавните органи по предоставяне на информацията, за длъжниците.

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст