Ненужни милиционерски проекти и отслабен натиск върху магистратите отчита ЕК

Migration Image

“Ограничен и крехък напредък на България в борбата с престъпността и корупцията, и в реформите на съдебната система отчита ЕК”, според кореспондента на БНР в Брюксел Диана Чепишева. Комисията споменава и тежките скандали през изминалата годината – подслушванията, аферата “Костинброд”, случаят “Пеевски” и тефтерчето на бившия шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) Филип Златанов.

Специално за прословутата КПУКИ е отбелязано, че нейният председател се е оттеглил от поста си след ясни обвинения за политическо влияние и че сега със случая се занимава парламентарна анкетна комисия. Посочено е, че от 103 дела за установен конфликт на интереси, които е внесла в съда, 92 са били отхвърлени, както и че не е реагирала по важни случаи, изнесени в медиите.

Всички тези “мили родни картинки” – или казано на български – милиционерщини, са нанесли значителни вреди върху репутацията на КПУКИ, на която Брюксел толкова държеше и възлагаше толкова надежди, поясни журналистът от БНР.

Прословутият Център за борба с корупцията БОРКОР, който и в България е силно критикуван и който беше дори пред закриване, е отчетен като абсолютно неуспешен проект, заради липсата на каквито й да са резултати. Всъщност, една от водещите констатации в доклада е, че за пореден път няма достатъчно резултати и срещу организираната престъпност, поръчковите убийства и корупцията.

ЕК не посреща с овации и проекта за нов Наказателен кодекс (НК). Според Комисията той ще бъде по-полезен, ако е предмет на по-широк подход към наказателното право и на широки дискусии с професионалните и граждански организации.

Положителните новини в доклада са само в две области. Първата е отслабеният натиск на правителството над магистратите. Записано е, че през втората половина на 2013 г. “фронталните атаки на изпълнителната власт към съдебната са намалели”. Без да се споменава поименно бившия вътрешен министър от ГЕРБ Цветан Цветанов в доклада е посочено как бившият вътрешен министър кръщавал полицейски операции на името на магистрати, които не са отговорили на очакванията му, и че тази практика е била прекратена от приемника му през 2013-а.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст