През новия програмен период условията за кандидатстване и одобрение на проекти по европейските програми ще бъде по-лек. Това каза вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова на дискусия, чиято тема бе "Научени уроци", по повод приключилия цикъл за периода 2007-2013 година.
"Трябва да се съобразим с желанията на бенефициентите. Нека този път да опитаме така и да видим дали няма да ни се получи по-добре. Разбира се, ако не бъде проявена необходимата отговорност, контрол и ефективност на управлението, отново можем да върнем по-строгите правила, но смятам, че трябва да вървим към намаляването на бюрокрацията в този програмен период", посочи Златанова. По думите й по-голямата свобода и по-малкото бюрокрация върви с по-голяма отговорност от страна на кандидатите за финансиране.
Вицепремиерът сподели още, че усвояването на еврофондовете към момента е 63.89 на сто и уточни, че това са сертифицирани средства, които обаче все още не са стигнали до крайните бенефициенти. Според Информационната система за управление и наблюдение на парите от ЕС към 3 януари разплатени са били едва 54.11% от всичките 15.68 млрд. лева по седемте оперативни програми. Същото показва и справка на Министерството на финансите от 31 декември 2013 година.
Златанова заяви, че през новия Програмен период 2014-2020 залага най-големи надежди на оперативните програми "Транспорт" и "Управление на човешките ресурси".
Относно това, кога ще започнат да се приемат за одобрение проекти по новия период, тя не се нае с конкретни дати, като каза, че Европейската законодателна рамка все още не е готова, а без нея няма как да бъдат отворени процедурите. "Не ми се иска да поставям в риск националният бюджет само и само да кажем, че сме пуснали схемите за финансиран най-рано от всички страни-членки на ЕС", допълни още тя.
По повод констатираните нарушения при провеждането на обществените поръчки по оперативна програма "Околна среда", вече са идентифицирани проекти, които носят някакъв вид порок и предстои да бъде взето решение как да бъде изчистена грешката, каза шефът на сектора Спиридон Александров. "Търси се най-добрият вариант, по който щетите да се сведат до минимум и амбицията ни е тези средства да останат в България, а не да бъдат върнати в Брюксел", заяви още той.
Петър Петров