„Алфа Финанс“ се надлъгва с КФН

Факсимиле от протокола на общото събрание на облигационерите

С две решения на Комисията за финансов надзор за прилагане на принудителни административни мерки (последната от 23 януари), подлежащи на незабавно изпълнение – независимо дали са обжалвани или не, беше „оценено“ последното редовно общо събрание на облигационерите на „Алфа Финанс Холдинг“ АД, проведено в края на миналата година. КФН не е съгласна с някои от решенията. Надзорът оспорва предсрочното погасяване на дължимото по облигациите само за определени и предпочетени от „Алфа“ облигационери (гледайки гласувалите за решението, се установява, че те всъщност са част от групата), което е недопустимо и е в ущърб на останалите. Не е изпълнено и изискването „Райфайзенбанк (България)“, която е кредитор на емитента да бъде сменена като довереник на емисията с „Инвестбанк“.

Какво точно е станало?

КФН изрично е задължила „Райфайзенбанк“ да свика общо събрание на облигационерите. И то е свикано, но не от нея. Изпреварват я хората на Прокопиев. При това – обърнете внимание, смяната на банката довереник, което е основният проблем за разрешаване, е грижливо скрита в точка „Разни“. Така че нито облигационерите, нито Комисията за финансов надзор са знаели, че именно на това събрание ще се гледа и смяната на довереника. Резултатът е негативен – не е изпълнено изискването на закона.

„По партидата на „Алфа Финанс Холдинг“ АД в Търговския регистър е установено, че на 05.11.2013 г., с вписване 20131105120609, дружеството е обявило поканата за свикване на ОСО, насрочено за 15.11.2013 г., съответно ако липсва кворум – да се проведе на 02.12.2013 година. Но поканата не е представена на КФН, каквото е изричното изискване, и съответно надзорният орган е бил възпрепятстван да установи доколко са спазени разпоредбите на ЗППЦК относно изискванията, на които трябва да отговаря новият кандидат за банка довереник, мотивира се КФН.

Ето как обясняват от КФН и неслучилия се избор на нова банка довереник. „Едва на самото събрание на облигационерите са били представени оферти за поемане на функцията на банка довереник от „Сибанк“ ЕАД и от „Инвестбанк“ ЕАД, както и проектодоговори. След проведеното обсъждане решението за замяна на банката довереник не е прието от облигационерите, тъй като същите не са разполагали с минимално изискуемата информация по закон“.

Затова КФН отново напомня, че „Райфайзенбанк“ е длъжна да свика ново общо събрание, на което да предложи замяната. Договорът с нея е прекратен, но до избора на неин заместник тя остава да изпълнява функциите си, както е предвидено в закона. (Да припомним, че „БАНКЕРЪ“ няколко пъти посочи, че „Райфайзенбанк“ е неподходяща за довереник на облигационерите, защото в тази си роля попада в конфликт на интереси като кредитор на длъжника „Алфа Финанс Холдинг“ АД).

Общото събрание, за което става дума тук, извършва още нещо на ръба на закона. Нека го обясним хронологично. Още в проспекта на облигационния заем хората от „Алфа Финанс Холдинг“ са записали „опция за предсрочно погасяване“, или кол опция, казано на професионален език. Тя по принцип е валидна за всички, които имат облигации. Недопустимо е да важи само за едни, а за други – не. От протокола на общото събрание обаче се вижда, че мениджмънтът на „Алфа“ успява да убеди част от облигационерите да приемат решение за предсрочно погасяване на част от облигациите в полза на точно определени притежатели на книжа, които се оказват под една или друга форма обвързани с холдинга на Прокопиев. Това от гледна точка на КФН е недопустимо, защото облигациите винаги се погасяват пропорционално, а не по приятелска линия – на избрани лица.

Решението е гласувано от 4610 броя акции, представляващи 57.63% от всички облигации на емисията. Против не е имало, а останалите 3390 акции, или 42.37%, са гласували „въздържал се“.

Между гласувалите „за“ са и дружествата от структурата на холдинга :“Алфа асет мениджмънт“ АД, Договорен фонд „Алфа избрани акции“, „Булброкърс“ ЕАД и „Алфа венчърс“ ЕООД.

По повод на тези случки бе официалният коментар на КФН: „Предвид това, че обратното изкупуване на 800 броя облигации е осъществено само от трима притежатели на облигации, а не съразмерно от всички облигационери, присъствали на самото ОСО, като се отчете обстоятелството, че облигациите от емисията са от един клас, в конкретния случай различното третиране на облигационерите застрашава техните интереси“.

КФН „свири“ и втори наказателен на Прокопиев. Погасяването на тези облигации, които са публично регистрирани, е станало на извънборсовия пазар. По този начин са били достатъчни само подписите на емитента и на съответния облигационер, за да се приключи сделката. И това не ги задължава да има реално плащане. КФН подозира, че „плащането“ може да е станало под формата на взаимно погасяване на задължения, чрез прихващане на борчове или плащането да е отложено във времето. Кой вариант се е разиграл знаят само „авторите“ му, но става така, че приближените до Прокопиев „изчистват“ облигациите, а за редица пенсионни фондове, които също са облигационери, остава да пият по една студена вода. Документите показват, че са погасени 800 от общо 8000 облигации (което е 10%), и то на определени дружества, вместо да се погасят 10% от облигациите на всички държатели. Това, според наблюдатели, не нарушава закона, но е некоректна постъпка към хора, доверили парите си на „Алфа“ холдинга.

Помолихме експерти от Българската фондова борса да кажат какъв е точно казусът. Те обясниха, че в Закона за ценните книжа не е записано черно на бяло, че описаното дотук не може да се прави. Но съществува понятието „цялост на облигацията“, което не допуска тя да се погасява по друг начин освен пропорционално за всички облигационери. Те могат да обвинят Прокопиев, че е подменил проспекта. В него не пише, че може да се подхожда избирателно. Експертите поясниха, че юридическата логика е такава: когато нещо не е уредено в специалния закон, се прилага общият, който се отнася до дадената дейност. В случая – след като има празнина в Закона за ценните книжа, е редно да се чете Търговският закон. А там пише единствено, че ако се прави нещо от рода на избирателното погасяване, такава опция е трябвало да бъде предложена още в проспекта.

В крайна сметка на 23 януари КФН задължи „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД „в срок от 20 календарни дни от получаване на настоящото решение да предприеме всички необходими действия, в резултат на които да бъде свикано общо събрание на облигационерите на „Алфа Финанс Холдинг“ АД, в чийто дневен ред да бъде включена точка за обсъждане и приемане на решение, с което емитентът „Алфа Финанс Холдинг“ АД да бъде задължен при предсрочно частично погасяване на облигационна емисия с ISIN код BG2100010094, по решение на общото събрание на облигационерите погасяването на задълженията на емитента по емисията да се извършва съразмерно по всяка издадена облигация от частично погасяваната емисия“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст