Водещи банкови институции в Европа и САЩ критикуваха остро предложението на еврокомисаря Барние, което включва забрана на търговията за собствена сметка за някои от най-големите банки в Европа. Проектът провокира възмущение сред големите банкови групи, които ще попаднат в обхвата на регулацията. Според мениджъри на кредитни институции и банкови експерти във Франция и Германия идеята на Европейската комисия е радикална, а съществуващото законодателство в тази област и в двете държави е достатъчно, за да гарантира стабилността на системата. Те отбелязват още, че предложенията са очаквани отдавна, но е малко вероятно скоро да се превърнат в закон. Европейската банкова федерация изрази „дълбоката си загриженост“, че проектът може да отдели от ядрото на дадена кредитна институция операции, които иначе са полезни за реалната икономика и осигуряват ликвидност за клиентите.
Френското издание „Ле Монд“ отбелязва, че французите, германците и белгийците не са особено склонни да приемат такава реформа, тъй като смятат, че тя е в противоречие с техните собствени интереси. Вестник „Либерасион“изтъква, че предложението е от решаващо значение за комисар Барние, тъй като той е заложил проекта да бъде най-високата точка по време на неговия мандат и се надява да „направи сензация“, особено с амбициите си да наследи Жозе Мануел Барозу като председател на ЕК.
Германските медии определиха структурната реформа на ЕК като нереволюционна и смятат, че е било твърде трудно да се разбере смисълът на първоначалния проект. Но все пак според тях е възможно предложението да има позитивен ефект върху банките в дългосрочен план. Повечето издания критикуват действията на Барние, като отбелязват, че целта му е била да вкара проекта преди края на мандата си, тъй като е „претърпял тежко поражение“ заради липсата на необходимата политическа подкрепа, чрез която да прокара регламента и е загубил битката срещу банковото лоби.