С искане петчленния състав на ВАС да се абстрахира от съдържанието на записа на прословутия разговор в Банкя от 15 април м. г., бившият градски прокурор на София Николай Кокинов обжалва дисциплинарното си уволнение от системата пред петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС). След като в края на април м. г. бе разпространен записът на скандалния му разговор с Бойко Борисов и Мирослав Найденов в дома на лидера на ГЕРБ в Банкя, Кокинов почти веднага подаде оставка доброволно, но Висшият съдебен съвет (ВСС) образува дисциплинарно производство и му наложи най-тежкото наказание – дисциплинарно уволнение, съобщиха медии.
В края на миналата година тричленен състав на ВАС с председател Наталия Марчева и докладчик Тодор Тодоров отхвърли жалбата на Кокинов срещу уволнението. На 30 януари е образувано делото по касационната жалба на Кокинов срещу решението на тричленния състав на съда. В жалбата се изтъкват сходни аргументи на тези, които бяха изложени и пред тричленката на ВАС, но сега Кокинов чрез адвокатката си Петя Милкова твърди, че съставът на съда, който е разгледал делото, е кредитирал единствено обясненията на Мирослав Найденов, за да се обоснове, което пък „предпоставя постановяването на порочно решение в разрез с правилата на процеса.“
Основна теза на защитата е, че записът на срещата в Банкя е незаконен и не може да служи като доказателство в производството по дисциплинарното наказване. В последвалите обяснения на участниците в разговора съдържанието му не се възпроизвеждало, а защитата твърди, че всички твърдяни нарушения се извеждат единствено от аудиозаписите. В решението на тричленката на ВАС обаче се казваше, че приобщените обяснения на Кокинов и Найденов, всъщност потвърждават съдържанието на аудиозаписите .