Възкръсна ли българският тенис?

Пиронкова и Димитров изкачват заедно пътя към върха.

Януари поначало е „полумъртъв“ месец за спорта. Футболните ни отбори са в зимна ваканция, официално наречена „подготовка“, волейболистите ни се изявяват в западните си клубни тимове и чакат поредния жребий за световно първенстно, а зимната олимпиада е във фазата на трескава подготовка. Но януари 2014-а бе по-различен за българските спортни фенове. Насладихме се на голямото завръщане на българския тенис, който без никаква конкуренция спечели надпреварата за новия спорт №1 на България. Само в рамките на десетина дни Цветана Пиронкова и Григор Димитров постигнаха наглед невъзможното и успяха да предизвикат всеобщ възторг.

Меката на българския тенис най-неочаквано се оказа Австралия. Три тенисистки от топ 10 в комбинация с 40-градусовата жега бяха безсилни да спрат устрема на Цвети към титлата в Сидни. Победният марш на Григор на „Аустрелиън Оупън“ пък достигна апогея си в сблъсъка срещу най-добрия на планетата – Рафа Надал. Въпреки че Фортуна реши да подари победата на испанеца, Рафа джентълменски призна, че се е измъкнал „на магия“, а Григор притежава всички качества да покори върха в мъжкия тенис. Понастоящем Димитров е №19 в света, а Пиронкова заема 53-о място в женската ранглиста, но вместо да се порадваме на спокойствие на успехите им, трябваше да изслушаме хвалебствията на един куп политици. И ако за президента Плевнелиев и премиера Орешарски това влиза в церемониала, министърът на младежта и спорта Мариана

Георгиева вмъкна фалшив тон

в спортната песен. Професорът по синтаксис с колоритните си изказвания в стил „пирамиди-фараони, хоризонтали-вертикали и прабългарски конници“ досега неведнъж доказа, че изказът не е най-силното й оръжие. Но вместо да си гледа младежките политики, Георгиева предизвика бум на общественото възмущение с проникновението си, че „класирането на български тенисист на четвъртфинал на турнир от Големия шлем показало добрия синхрон между Министерството на младежта и спорта и Българската федерация по тенис“. Впоследствие тя се коригира с поредния нонсенс – „държавата не може да има заслуга, когато става въпрос за едно занимание, каквото е спортът, където на първо място е талантът, след това са качествата на спортиста“. Няма да спорим дали талант и качества са нещо различно, но определено мечтата на Григор не е да достигне до четвъртфинал, а да печели турнири от Големия шлем. А победата на Цвети доказва, че тя е тенисистка, с която всеки от топ 10, а не от топ 100 в световната ранглиста е длъжен да се съобразява.

От министерските недомислици се разгоря широка интернет дискусия на тема – съществува или не държавна помощ към младите спортисти? Мненията се оказаха поляризирани. Мнозинството коментатори поддържат тезата, че управниците от всички кабинети се опитват да национализират спортните ни успехи, а ресорното ведомство си прави пиар акции и премира само вече успелите, загърбвайки младите таланти. Други пък изтъкват, че

правителството е дало по 100 хил. лв.

за олимпийската подготовка на Григор Димитров и Цветана Пиронкова, което е прекрасен жест в условията на финансова криза. Истината е някъде по средата – досега инситуциите се сещаха за тенисистите ни, когато те вече чукат на вратата на големия спорт. Бащата и първи треньор на Григор Димитров – Димитър Господинов, призна, че Българската федерация по тенис е осигурявала самолетни билети за участие на определени турнири. Когато хасковлията става европейски шампион до 14 години, той влиза в програмата на спортното министерство и тази на Българския олимпийски комитет за финансиране на млади таланти. Димитров получава субсидия и когато печели неофициалното световно първенство „Ориндж боул“ при 16-годишните, както и титлите на „Уимбълдън“ и откритото първенство на САЩ при юношите. Междувременно обаче Димитров е принуден да разчита на помощта на фондация „Димитър Бербатов“, а когато младата тенис надежда тренира в школата „Санчес Касал“ в Испания, той буквално е „на отглеждане“ в дома на Христо Стоичков. „Освен с огромен талант Григор впечатлява и със своето поведение. Винаги внимателен, любезен и показващ добро възпитание. В един момент си мислех, че от толкова скромно дете не може да стане голяма звезда. Но след като го гледах за първи път на корта, разбрах, че там той е боец с твърд характер“, спомня си Камата.

Пътят на Цвети също не е постлан с рози, при все че тя демонстрира огромния си потенциал едва 12-годишна, достигайки до полуфинал на националното първенство за жени през 2000 година. Пиронкова печели олимпийска стипендия и приз за тенисистка номер едно на страната едва шест години по-късно. Но за да тръгне по турнири от среден ранг, са нужни десетки хиляди долари и семейството й затъва в борчове. Дядото Никола продава семейните парцели и гори в родопското село Славейно, а другият дядо – известният художник Енчо Пиронков, се разделя с много свои картини и така осигурява друга част от необходимите средства. За да плати за участието й на „Уимбълдън“, бащата Кирил пък ипотекира семейната къща, но Цвети стигна до полуфиналите, отстранявайки втората в света Винъс Уилямс и така си взе имота обратно. „Аз не обичам, когато ме изкарват едва ли не някаква мъченица, която е спала по летищата и се е мъчила там. Да, случвали се са такива неща, но сега това ми изглежда комично и когато се връщам назад, се смея много на всичките преживявания, които съм имала. Пък и съм научила толкова много от всички тези неща, така че в никакъв случай не мога да кажа, че това е била жертва“, казва Пиронкова. Тя си постави като следваща голяма цел титла от Големия шлем и тазгодишният

„Уимбълдън“ изглежда като идеалното поле

за върхова изява. Но дори нов полуфинал в Лондон би бил равнознаен на подвиг, при положение че в България няма нито един нормален тревен корт за тренировки.

От друга страна, факт е, че условията за младите тенисисти малко по малко се променят към по-добро. Според Екатерина Генова, член на управителния съвет на тенис федерацията, приоритет сега е да бъдат „отгледани“ много повече момчета и момичета, които да бъдат следващите Цвети и Григор. „Ако някой реши да попита, ще получи информация за осигурения рекорден брой турнири за деца и юноши, валидни за световната и европейската ранглиста, за гарантираното участие на „Ориндж боул“ и във веригата Nike junior tour за подрастващи у нас, за целогодишните безплатни тренировки на младите надежди в Националния тенис център. Времето, когато тенисистите се развиваха въпреки федерацията и държавата, бе друго. Днес ситуацията е съвсем различна“, написа Генова.

Това може би е така, тъй като само преди месец новата ни плеяда млади таланти на разноски на федерацията направи впечатляващо турне в САЩ. Държавният шампион до 12 години Адриан Андреев отпадна на осминафиналите на неофициалното световно първенство за юноши и девойки „Ориндж Боул“, но преди това спечели турнира „Найки Джуниър Тур“, а освен това взе титлата на двойки от „Еди Хер“, където игра финал и на сингъл. Тръгналата от квалификациите Джулия Терзийска стигна четвъртфиналите на „Ориндж Боул“ при 18-годишните, а Розалина Юсева спечели утешителния турнир на „Еди Хер“ за отпадналите в първия кръг на основната схема при момичетата до 12 години. Така че таланти има и България вече ги е открила. Сега най-важното е да не ги изоставя, когато те най-много се нуждаят от помощ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст