Университетите ще получат допълнително обещаните 21.4 млн. лева. Това обяви министърът на образованието Анелия Клисарова след правителственото заседание. Парите са предвидени в централния бюджет за годината и ще се разпределят между висшите училища в зависимост от оценката вече не само на броя студенти, но и на качеството на обучението, научните изследвания и възможността за реализация на завършилите, като всеки от показателите има предварително уточнена тежест. Ще бъде увеличена и държавната издръжка на студентите в двете групи приоритетни професионални направления.
В първата категория влизат педагогика, природни и технически науки, математика и информатика, аграрни науки и ветеринарна медицина, изкуства. Субсидията за студентите в тези специалности ще се повиши до 58 процента. За учащите във втората категория – хуманитарни, социални, стопански и правни науки, здравеопазване и спорт, сигурност и отбрана, издръжката ще се вдигне до 29 на сто. Точният процент на увеличението ще зависи от получената оценка за качество, уточниха от образователното министерство. Клисарова увери още, че бройката на студентите държавна поръчка няма да бъде намаляван. Ще се мисли обаче за увеличаването й за дефицитните специалности като инженери, ИТ специалисти и педагози.
Държавата отпуска и 40 млн. лв. като гаранции за студентски заеми през тази година. Средствата също са предвидени в държавния бюджет на страната, като за кредитирането са включени четири банки – ДСК, "Райфайзенбанк", "Алианц Банк България" и "Юробанк България". "Средно студентите кредити от 2 хил. лева за плащане на семестриалните си такси", обясни просветният министър. Когато става въпрос парите да отидат за издръжка обаче, средният му размер е около 3 хил. лева. Броят на изтеглените от 2010 година досега кредити е 13 734, като през тази се очаква да бъдат отпуснати още 1094. Лихвите пък не трябва да надвишават 7 процента.
"Студентското кредитиране е част от политиката повече млади хора да бъдат включени във висшето образование и да го завършат, защото при тях безработицата е 4.5%”, посочи още Клисарова. По думите й според стратегията за висшето образование до 2020 година 35% от хората на възраст между 20 и 35 години трябва да са висшисти.
Цветомира Личева