Подкрепата за Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) и Българската социалистическа партия (БСП) практически е еднаква, ако изборите за Народно събрание се провеждаха днес. Партията на Бойко Борисов щеше да получи 19.2 % от доверието на хората, а за социалистите бюлетина щяха да пуснат 18.4 на сто от всички гласуващи. Това стана ясно от представените електорални нагласи от месечното независимо от външно финансиране национално изследване на "Галъп интернешънъл”, в което са участвали 1012 души. Социологическата агенция пояснява, че проучването е стандартизирано интервю провеждано по домовете на хората и допълва, че разликата между двете най-големи политически партии е в рамките на статистическата грешка и това предвещава сериозна битка за Европейските избори през май.
При избори днес "Движението за права и свободи" щеше да получи 6.3 %, коалицията на "България без цензура" и ВМРО щеше да събере 4.7 на сто подкрепа, а за партиите от Реформаторския блок щяха да гласуват 4.4 процента от българите.
Гражданското движение "Алтернатива за българско възраждане" (АБВ) на бившия президент Георги Първанов събира около 3% от симпатиите на всички гласоподаватели. За АБВ бюлетина щяха да пуснат хора, които традиционно не упражняват своето право на глас, а другата половина от подкрепата идва от разочаровани симпатизанти на БСП. По-този начин движението на Първанов се концентрира по-скоро в центъра на политическото пространство и по-вдясно спрямо БСП. Проучванията на социолозите показват, че симпатизантите на експрезидента от 2002-а до 2012-а година характеризират себе си като "социалисти" или "социалдемократи".
Партиите с националистическа и патриотична насоченост като "Атака" и НФСБ биха останали извън парламента с подкрепа от 1.8 и 1.5 на сто. Социолозите поясниха обаче, че по време на избори партиите, които разчитат на такъв тип симпатизанти традиционно мобилизират своите поддръжници и се представят по-добре на избори.
От друго изследване на "Галъп интернешънъл" става ясно, че между 2.5 и 3 млн. души биха отишли да гласуват и около 38 на сто от българите не биха се възползвали от правото си на глас. Доверието към управляващите и президента Росен Плевнелиев е традиционно ниско, като обществото силно одобрява (50-60%) въпросите свързани с мажоритарното гласуване или провеждането на референдум.
Петър Петров