Само ден след като обеща пред бизнеса да намали допълнително регулатроните режими, правителството прие на редовното си заседание в сряда (12 февруари) поредния трети пакет от мерки в тази насока. До края на март отговорните министри ще трябва да изготвят и внесат в Министерския съвет проекти за изменение на законовата и подзаконовата нормативната уредба, с които облекченията да се приложат на практика.
Новият пакет за намаляване на административната тежест съдържа 26 мерки и основната част от тях, изненадващо за широката публика, са предложени от министъра на инвестиционното проектиране Иван Данов. Но дори и всичките му колеги да подготвят законовите промени до края на март, повечето облекчения едва ли скоро ще станат факт. Докато Народното събрание ги одобри, може да минат месеци, както впрочем се случва с почти всичко предвидено в предишните два пакета. Освен това не е изключено някои от предложенията въобще да не минат, тъй като засягат множество интереси.
Най-големи спорове и дискусии, изглежда, ще предизвика идеята на Данов да изземе функциите на местните власти при издаване на разрешения за поставяне на преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности. Официалният му мотив е, че сега във всяко населено място се работи по различни правила, а от централизирането и унифицирането на разпоредбите освен бизнеса щели да спечелят и общинските администрации, защото нямало да се налага да разработват наредби.
Министър Иван Данов иска да прогони общинските служители и от процеса по откриване на строителни площадка за строежите от четвърта, пета и шеста категория. А следващата мярка, която ще накара местните управници да подскочат, е свързана с таксите за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж. Сега има единна тарифа за тези такси, когато се събират от областните управители, министъра на регионалното развитие и от министъра на инвестиционното проектиране. За същата услуга обаче на общинско ниво се събират други такси, които варират в широки граници. Предложението на Данов е всички налози да бъдат унифицирани и определяни от него, което несъмнено ще лиши общинските бюджети от солидни приходи.
С мотива, че облекчава административната тежест, Министерството на инвестиционното проектиране настоява и за узаконяване на т. нар. строежи в режим на търпимост (за които няма строителни книжа), както и за премахване на глобите, налагани в такива случаи.
В третия пакет е намерило място и предложението местните власти да не изискват удостоверения за наследници при подаването на декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти или с данък върху наследството.
Съществен ефект се очаква от въвеждането на принципа за „мълчаливото съгласие“ в специалните закони, който ще се активира, ако администрацията не се е произнесла по даден въпрос в съответните срокове.
Друго ключово намерение, което ще засегне две трети от фирмите в страната, е свързано с изготвянето на график за ползване на платения годишен отпуск. От тази грижа ще бъдат освободени само микропредприятията, в които работят по-малко от десет души, и годишният им оборот не превишава 3 900 000 лева.
Голям брой потребители пък ще засегнат мерките, свързани с отпадането на изискването за представяне на документ от банка с данни за личната банкова сметка. В този случай ефектът ще е за всички лица, които получават обезщетения и помощи. А на финансовите институции ще бъде спестено издаването на справките, което по принцип е безплатно.
Наред с това са включени предложения за намаляване на броя на изискуемите документи, опростяване на процедурите и съкращаване на сроковете за предоставяне на редица услуги, намаляване на размера на такси, разширяване на възможностите за подаване на документи по електронен път и други.