Експерти бранят Комисията по стоковите борси

Васил Симов

Запазване на Комисията по стоковите борси и тържища, промени в закона и засилване на функциите на държания орган. Тези стъпки одобряват всички, които участваха в кръглата маса в БТПП, на която бе обсъден законопроектът за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата. Мненията си изказаха представители на фирми и експерти от различни държавни институции – от Министерството на земеделието и храните, от Българската агенция за безопасност на храните, от Комисията за защита на потребителите. На дискусията обаче липсваха представители на Министерството на икономиката и енергетиката, които да защитят идеята си Държавната комисия за стоковите борси и тържищата да бъде закрита петнадесет години след създаването й. В мотивите към проекта е посочена нуждата да се пестят бюджетни разходи.

Промяната е предвидена в законопроект, който вече е предложен за публично обсъждане. Комисията ще се влее в Министерството на икономиката и енергетиката и ще се превърне в негова дирекция или отдел. Структурата ще се ръководи от икономическия министър. По този начин министерството търси възможности за оптимизиране на функциите и числеността на персонала на администрациите от системата на икономиката и енергетиката, и в частност – на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата, се посочва в мотивите към проекта. Тя следи за спазването на Закона за тържищата и борсите у нас, търгуващи с храни, суровини и горива, издава и отнема лицензи, регистрира тържищата, води регистър на брокерите. Всички издадени до момента от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата лицензи и удостоверения за регистрация преди влизането в сила на този закон запазват действието си.

През годините това е била една от най-спокойните държавни служби. Архивите мълчат за каквито и да е скандали около тази комисия, макар че всяко ново правителство се е вглеждало в нея и е назначавало свой председател. Шефът на първата комисия е бил назначен от премиера Иван Костов. Следващият – Христо Миленков, пък е избор на правителството на НДСВ. Веднага след спечелването на изборите пък през 2009 г. ГЕРБ си избра за поста Едуард Стойчев.

Сегашното предложение – Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) да бъде закрита и нейните функции да бъдат прехвърлени в отдел или дирекция на Министерството на икономиката и енергетиката, беше оценено като несериозно. Пазарната икономика също се основава на регулация и работи по правила. Така че няма как да не съществува независим орган, който да контролира и да наказва, когато е необходимо. Според изпълнителния директор на Софийската стокова борса Васил Симов така ще бъде закрит един стратегически регулаторен орган точно в момент, когато се борим с нерагламентиран внос и за подобряване на качеството на храните.

Не е искано мнението на комисията по подготвените промени, каза председателят й Едуард Стойчев. Но тя трябва да бъде преобразувана до края на февруари. На Стойчев е възложено да определи петимата най-добри експерти, които да продължат дейността си и в новото звено. От щата на комисията ще бъдат освободени 13 души, а също председателят и членовете й. В новата структура ще останат на работа 20 души. Едуард Стойчев смята, че функциите на агенцията не се припокриват с тези на НАП и на агенцията по храните. „Нашият контрол е специфичен и в реално време“, допълни той. Докато другите контролни органи извършват планови проверки и известяват предварително всеки, при когото отиват.

В хода на обсъждането бе подчертана необходимостта от усъвършенстване на Закона за стоковите борси и тържищата в насока на по-точното дефиниране на функциите на комисията. И това е правилният подход, а не вкарването й под контрола на едно политическо лице, каквото е министърът.

Председателят на БТПП Цветан Симеонов оцени доброто намерение да се ограничат бюджетните разходи. Но обсъждането постави и редица въпроси: дали комисията в тези си мащаби ще може да бъде равностойно заменена от отдел в МИЕ? Дали независимостта на подобен орган, на която се набляга навсякъде, където решат да формират комисия или друга контролираща стоковите борси и тържищата институция, ще бъде постигната? И дали в рамките на Министерството тази дейност няма да остане на по-заден план? Хората от бранша се надяват тези въпроси да получат разумни отговори при обсъждането на проектозакона в Народното събрание.

 

 

Васил Симов

Очакваме предлаганите от нас промени в Закона за стоковите борси и тържищата да бъдат подкрепени от всички парламентарни групи. Много трудно може да се осъществява контрол върху дейността на самозваните стокови борси и самозваните тържища, ако няма държавна специализирана институция в България.

 

 

 

Държавната комисия по стоковите борси и тържищата в момента е орган към Министерския съвет, който регулира и контролира създаването и дейността на стоковите борси, клиринговите къщи, стоковите тържища, пазарите на производителите и брокерите, извършващи дейност на стокова борса, съгласно Закона за стоковите борси и тържищата. Председателят й всяка година представя доклад за дейността на премиера. Комисията е юридическо лице на бюджетна издръжка – второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, към министъра на икономиката и енергетиката.

Комисията се състои от председател и двама членове, които се назначават и освобождават от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката, и имат мандат пет години. Общата численост на контролния орган и на неговата администрация е 30 щатни бройки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст