До две седмици след назначението им митничарите ще бъдат задължени да декларират имуществото си. Те ще подават декларации по съответния образец всяка календарна година до 31 май, както и при напускане на работа. В документа ще описват не само своето имотно състояние и това на съпрузите си и на пълнолетните си деца. Това предвиждат промени в Закона за митниците, предложени от Министерския съвет, които минаха на първо четене в парламентарната бюджетна комисия и чакат ред за пленарната зала. Обсъждането им е една от непосредствените ни задачи, но вотът на недоверие тези дни забави нещата, коментира за „БАНКЕРЪ“ шефът на комисията Йордан Цонев.
Декларациите им обаче няма да са публични, каквито са имотните декларации на заемащите висши държавни длъжности, а ще се представят само пред шефа на Агенция „Митници“. Той ще подготвя и образеца на документа. В законопроекта обаче не са предвидени санкции, ако декларацията е подадена със закъснение, нито ако се установи разминаване между написаното в нея и декларираното пред НАП.
„Професионалните“ нелегални вносители на цигари на дребно по границите ще бъдат ударени с цялата строгост на закона. Глоба от 1000 лв. може да отнесе всеки човек, който пресича границата по няколко пъти на ден, за да внася под якето си стек цигари. Ако му стане траен навик и деянието прерасне в рецидив, глобата вече ще е 2000 лева. Това важи за „мравешката“ контрабанда по границите със Сърбия, Македония и Турция.
Но първоначално правителството беше записало, че когато се хванат нарушители, пренасящи акцизни стоки, те подлежат на глоба в размер двойно по-голям от дължимия акциз. Този „режим“ обаче щеше да е доста по-мек и изгоден за контрабандистите от действащия в момента. Първи възразиха срещу него потърпевшият производител „Булгартабак Холдинг“ и четирима легални вносители – всички те и участници в иницитивата „Срещу незаконната търговия“. Става дума за „Бритиш Американ Табако България“, „Импириъл Табако България“, „Джапан Табако България“ и „Филип Морис България“. Те атакуваха проекта, който предвиждаше размерът на глобата за митническа контрабанда на акцизни стоки да бъде променен: от определения сега размер 200-250% от митническата стойност на контрабандата, санкцията да е на 200-250% от акциза върху продажната цена.
В становището фирмите категорично заявяват: „Принципно приветстваме размерът на глобите да бъде обвързан с размера на акциза. Приветстваме и да се увеличи тежестта на наказанията за дребните нарушения (до около 15 стека за цигарите) поради предвидения минимален размер на глобата от 1000 лв., както и двойния размер (2000 лв.) при повторно нарушение. Но сме обезпокоени от факта, че предложението ще доведе до значително намаляване на санкцията за митническа контрабанда на акцизни стоки (вкл. и цигари и други тютюневи изделия), по-специално в случаи на митническа контрабанда в големи размери, когато тя е под стойността, попадаща в обхвата на понятието „големи размери“ на престъпления против митническия режим по Наказателния кодекс, а именно 70 минимални работни заплати. Според нас това са значителни нарушения, които са съществен генератор на незаконна търговия. Затова апелираме за преразглеждане на предложения размер на глобата за митническа контрабанда на акцизни стоки в посока замяна на „двойния размер на дължимия акциз“ с „тройния размер на дължимия акциз“.
Вержиния Джевелекова, координатор на Инициативата „Срещу незаконната търговия“, поясни за „БАНКЕРЪ“, че описаното предложение не е било прието, но е запазен досегашният режим с допълнителен акцент върху масовата дребна контрабанда – цитираните по-големи глоби за „мравешката контрабанда“.
Законопроектът предвижда още митническите служители да проверяват дали влизащите през граничните пунктове превозни средства са платили винетни и пътни такси, както и за спазването на разрешителния режим за товарни и пътнически превози. За целта митниците и МВР ще изградят система за обмен на информация помежду си.
Друго нововъведение е, че решенията на митническите органи, включително и установяване на задължения към държавата, ще подлежат на предварително изпълнение. Ще рече, че ако промените бъдат приети от парламента, обжалванията на актовете по административен или съдебен път няма да спират тяхното действие. Изключения ще се допускат само ако срещу неплатените митнически или държавни вземания заинтересованото лице предостави обезпечение, равно по размер на дължимата главница и лихвите по нея. Това може да бъде паричен депозит или банкова гаранция, пише в проекта. Митническите органи пък се задължават да издават съответните решения в най-кратки срокове, но не по-късно от 30 дни след старта на митническото производство.
Предложените промени в закона ще уреждат и обмена на информация между Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници“ чрез регламентирането на достъп до автоматизираните им информационни системи.
Жертвите на Дянков си искат работата
Триста уволнени митничари от цялата страна са завели дело във Върховния административен съд срещу Министерския съвет. Бившите служители на Агенция „Митници“ оспорват законността на постановление 129 от юни 2012 г., с което правителството на ГЕРБ ги отстрани от работа.
Заведеният колективен иск е под номер 1819/2013 година. От февруари до ноември миналата година ВАС отказва да даде ход на делото. На 11 ноември то най-после стартира, но съдебният състав отказва да допусне разглеждането на каквито и да било доказателства на адвокатите на митническите служетели. „Причината е, че докладчик по нашето дело е съдия Жанета Петрова, която е бивш заместник-министър на правосъдието в правителството на ГЕРБ и лично е участвала в изготвянето на скандалното постановление. Държа се нагло в залата и отряза адвокатите ни“, пишат в писмо до медиите митничари от Свиленград.
В неофициални разговори бившата заместник-министърка казвала, че не можела да обяви за незаконно правителственото постановление, съставено от самата нея преди година и половина. В същото време Жанета Петрова категорично отказвала да си направи отвод по делото въпреки явния конфликт на интереси.
Повечето от митничарите са обжалвали уволненията си пред съда, но по почти всички дела решенията се бавят, защото съдилищата чакат какво в крайна сметка ще реши ВАС. То щяло да излезе всеки момент.
Юристи обясняват, че постановлението може да се пропука поради незаконосъобразност. Системата на митниците е единствената държавна администрация, за работа в която е въведено изискването „висше образование“ за оперативните служители. То на практика не се изисква от човека, който осъществява митнически контрол на граничната линия например. Дори в старите членки на ЕС хората без висше образование преобладават в оперативната работа.