От ГЕРБ поискаха управляващите да кажат кой е подготвят проекта за изборен кодекс, изпратен до Венецианската комисия на 17 октомври. В тогавашния текст се уреждат въпроси при провеждане на избори 3 в 1 – евровот, президентски и парламентарни избори. Според опозицията става дума за политически инженеринг.
Кой реши, че през 2014 година ще се провеждат и избори за президент и вицепрезидент, чиито мандат не е стигнал до своята половина, попита Цецка Цачева.
"Това опит за държавен преврат ли е или изцяло решение на неясни кръгове, че от октомври 2013-а до май 2014 година в нашето общество и държава ще се случат процеси, които ще доведат до произвеждането на предсрочни избори за президент и вицепрезидент", поинтересува се Цачева в парламента.
Тя зададе и въпроса какво означава в проект за Изборен кодекс да фигурира текст, че ще има избори за държавен глава.
"Имат ли службите в лицето на ДАНС информация къде се готвят тези процеси, кога трябва да бъдат финализирани и това ли е работата на временна комисия с участието на обществения съвет да се занимава с подготовката на държавен преврат? Защото какво друго освен държавен преврат е в изборен кодекс да се насрочва дата за избори за президент и вицепрезидент", коментира още Цачева.