Футболен клуб ЦСКА ще трябва да даде пищен банкет, ако бъде допуснат да се появи на Българската фондова борса. Председателят на „ЦСКА Завинаги“ Александър Чакмаков призна, че бизнесмените може да откажат да вземат акции в замяна на направените от тях инвестиции в стадион „Българска армия“. От сдружението били скептично настроени, че Комисията за финансов надзор ще даде картбланш на дружеството да продава публично акциите си. Благодетелите на „червените“ щели да изискат всички финансово-отчетни документи, свързани с предстоящото предлагане, и едва тогава да решат дали да си вземат от ценните книжа.
Скептизицмът на заможните фенове обаче ярко констрастира с оптимистичните „борсови“ нотки, които напоследък се чуват от управленските фактори в „Борисовата градина“. Явно неподвластен на безбройните проблеми, изпълнителният директор на клуба Александър Тодоров публично оповести по каква схема ще се търгува на борсата. Цитирайки „по памет“, той каза, че в момента ЦСКА е продал акции за малко над 5 млн. лв., а ще бъдат пуснати и още 3 милиона ценни книжа. ЦСКА трябвало да продаде още 1.4 млн. акции, за да бъде допълнен уставният капитал на дружеството до изисквания долен праг. Феновете ще могат да си купуват пакети минимум от 20 акции на обща стойност поне 60 лева. Разрешението за търговия, което се чака от КФН, Тодоров квалифицира като „съвсем стандартна процедура, от която нямаме притеснения, след като коригирахме пропуските си“.
Всъщност процедурата никак не е стандартна, а е доста тежка. И ако надзорниците действат „по буквите“ на Наредбата за капиталовата адекватност и ликвидността на инвестиционните посредници, клубът едва ли ще бъде допуснат до борсата. В нормативния документ са заложени десетки, дори стотици бариери пред твърде рисковите дружества, каквото към този момент несъмнено е и ЦСКА. Многомилионни дългове към доставчици, мениджъри и футболисти, висящ лиценз пред УЕФА, запорирани сметки и бавещи се с месеци заплати на служителите. Такава компания трудно може да бъде приета за финансово стабилна и перспективна. Добрата новина е, че понякога дори фирми в лошо финансово състояние биват допускани до публична търговия.
Ако ЦСКА все пак успее да премине през тази цедка, ще вземе проспект като публично дружество и ще бъде листван на борсата. Оттам-нататък въпросът е кой ще рискува да инвестира в толкова рисково предприятие? Борсови експерти отсега предупреждават, че феновете, които се готвят да купуват акции по сантиментални причини, вероятно ще попаднат в опасен финансов капан. Проблемът е, че дребните акционери трудно могат да влияят върху стабилността на дружеството и да вдигат цената на акциите му. Грандове като „Манчестър Юнайтед“ например се търгуват на фондовата борса в Ню Йорк главно защото разчитат, че ще продават на големи инвеститори от калибъра на милиардера Джордж Сорос. За да привлекат интереса на „бизнес акулите“, „червените дяволи“ редовно вадят на показ огромните си постъпления от рекламни договори и продажба на телевизионни права. И чинно намаляват дълговете си, които фамилия Глейзър направи за закупуването на тима. А какво има ЦСКА – всекидневно появяващи се нови задължения, спонсори, които рекламират за жълти стотинки, и непрекъснати призовки по съдебни дела. Това означава, че футболният клуб дълги години не само че няма да печели, но гарантирано ще работи на загуба. Според експертите при подобно плачевно състояние няма как въобще да се говори за инвестиция, а листването на борсата ще е просто една форма на масово спонсорство. Ако предположим, че „червените“ не успеят да оправят финансовите си бакии (както изглежда към днешна дата), неизбежно ще се стигне до ликвидация. А ЦСКА не може да се похвали с кой знае какви материални активи, с изключение на футболистите, които ще са се разбягали далеч. Тогава по една студена вода ще пият и кредиторите, и акционерите. Феновете обаче далеч по-лесно ще прежалят дадените за „червената“ кауза 60 лева.