Ректори на ВУЗ-ове се договорили със Станишев и Местан

Migration Image

Внесеният законопроект за изменение и допълнение на закона за висшето образование от лидерите на БСП и ДПС в Народното събрание е изпълнение на договорка с ректори на университетите по време на студентските протести. Това каза заместник председателят на "Движение България за гражданите" Даниел Вълчев днес на пресконференция посветена на проблемите във висшето образование.

"Законопроектът е изпълнение на едно ръкостискане между тях и няколко ректори, което е станало по време на студентските протести", каза Вълчев . Според него смисът на уговорката, че ректорите ще гарантират спокойствието в университетите, ако получат и следващ мандат. Бившият министър на образованието допълни: "Ако това се приеме, някои университети няма да го въведат. Софийският университет, в който аз преподавам, например няма да въведе възможността за избиране трети мандат, защото си имаме традиции. Има обаче пет-шест университета в страната, които веднага ща го приемат".

Вълчев дори предсказа, че ще отпадне ограничението за възраст на ректорите. Това би била следващата стъпка на лидера на ДПС, ако настоящият законопроект бъде приет. "Сега има ограничение, според което след определена възраст не може да си на ръководни постове, но със законодателни промени ще стоим до живот на ръководни постове в науката", каза още заместник председателят на движението.

Според Движение България на гражданите не си личи, че висшето образование е приоритет в управлението, защото средствата в бюджета не се увеличават. "След премахването на ограничението на размера на семестриалните такси и с намаляването на държавната субсидия за висшите училища, университетите завишиха значително таксите си", обясни Вълчев . По негови думи така университетите си наваксват празнотите в бюджетите, но с пари от джобовете на студентите и семействата им. Вълчев допълни още и, че субсидиите за капиталовите разходи на висшите училища за тази година спрямо 2009 г. са три пъти по-малко.

Освен финансовите проблеми от Движението изтъкват и че тенденцията в световен мащаб е за масовизиране на висшето образование. Това по думи на Вълчев се отнася главно за степен бакалавър, като има стъпки и за магистър и доктор. От движението препоръчват още и да почерпим опит от чуждите университети и през неучебния летен период да се заключват, а да се провеждат курсове за квалификационни и преквалификационни курсове. Отбелязват още, че системата у нас е сбъркана. "На всякъде по света не е проблем да станеш студент, а да завършиш. В българия обаче е трудно да бъдеш приет, защото ако си, то ще завършиш", добави Вълчев . Бившият министър на образованието изтъкна още, че трябва да се инвестира сериозно във инженерни специалности, защото именно от тях зависи дали в страна ще има производство или само ще се преразпределят средства.

Мая Иванова

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст