Икономиката на САЩ отново успя да изненада анализаторите. Добри данни за първоначалните молби за помощи при безработица, в комбинация с неочаквано покачване на индекса на производствената активност, доведоха до ръст на пазарите на акции и до съответното покачване на доходността на американските трежърита. При тези с десетгодишен матуритет инвеститорите търсеха норма на възвръщаемост по американските ДЦК до 2.763% – ръст от 1.9 базисни точки спрямо изминалата седмица. Пазарът на тези книжа, изглежда, е склонен към покачване на доходностите. Това е базирано върху две обстоятелства. Едното е твърдостта на новия председател на Фед, Джанет Йелън, която заяви, че само “изключително сериозни” данни за икономиката биха накарали институцията да намали спирането на програмата за вливане на ликвидност. Втората е свързана с начина, по които анализаторите приемат по-слабите икономически данни през последните седмици – те ги отдадоха изцяло на изключително лошото време в САЩ.
Европа, както обикновено, остава крачка назад спрямо САЩ по пътя на икономическото възстановяване и растеж. Въпреки това на пазарите на държавен дълг на страните от т.нар. ядро на еврозоната се наблюдават постоянни, макар и минимални, седмични ръстове на доходностите. Проблемът на страните от паричния съюз си остават изключително слабите данни за инфлацията, които изправят централните банки от района и ЕЦБ пред силно нежелания риск от дефлация. Точно заради този факт доходностите на основните книжа на страните от еврозоната отбелязаха минимални седмични промени. Доходността по десетгодишните немски бундове се покачи с 1.1 базисни точки – до 1.689%, докато тази по сходните френски книжа отбеляза ръст от 1.4 базисни точки – до 2.292 процента.
В същото време Великобритания, изглежда, е на прав път по отношение на икономическия растеж. Това бе отбелязано и от членовете на съвета на “Бенк ъф Ингланд “, които признаха, че евентуално повишаване на лихвените равнища от рекордно ниските 0.5% е възможно, и то още в началото на 2015 година. Това доведе до очакван ръст при доходностите на джилтовете и те достигнаха до 2.797 процента.
В същото време книжата на дълговозатруднените страни от еврозоната продължават да привличат сериозен инвеститорски интерес главно заради глобалното икономическо стабилизиране и сравнително високите доходности, които предлагат. Испанското министерство на финансите пласира десетгодишни книжа на аукцион през седмицата, като постигнатата доходност бе 3.559% – най-ниската от 2006 г. насам. В същото време доходността по италианските десетгодишни книжа отбеляза спад от 3.8 базисни точки – до 3.648 процента.
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Николай Ваньов
брокер, Инвестбанк АД